Bu yazımızda Nextion Editor Kurulumu’ nu nereden indireceğimizi ve nasıl kurucağımızı göreceğiz. Daha önce anlattığımız gibi Nextion akllı bir dokunmatik ekrandır. Resmi sitesine aşağıdaki linkten ulaşıp download sayfasından indirme yapabilirsiniz. 4,6 Mb gibi çok ufak bir boyuta sahip bir editör.

https://nextion.itead.cc/

Nextion Editor Download Sayfası
Nextion Editor Download

İndirdiğiniz setup dosyasına çift tıklayarak daha önce bir çok kez yaptığınız gibi okudukran sonra next diyerek ilerleyin ve finish ile bitirin. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Nextion Editör Kurulum Ekranı
Nextion Editör Kurulum

Kurulum bittikten sonra masaüstünde oluşan Nextion Editor kısayoluna çift tıklayarak editör programınızı açabilirsiniz arkadaşlar.

Nextion Editör Kısayolu
Nextion Editör Kısayolu

Nextion Editor, çeşitli TFT ekranlara ve Dokunmatik Panellere sahip gömülü GUI yoğun cihazlar için grafik arabiriminin görsel olarak oluşturulması için kullanılan bir geliştirme yazılımıdır. Bu aracı kullanarak, kullanıcılar TFT tabanlı cihazları daha hızlı ve daha kolay bir şekilde oluşturmaya başlayabilirsiniz.

İleriki versiyonlarında Nextion Editör, kullanıcının çalışmasını ve yaratma sürecini hızlandırmayı amaçlayan bir dizi örnek sunacaktır. Örnekler tamamen yorumlanmış ve açıklanmış olup, kullanıcı arayüzü tasarlamada hızlı bir başlangıç sağlar. Şimdi editörü inceleyelim.

Nextion Editor Başlangıç Ekranı
Nextion Editor Başlangıç Ekranı
  1. Ana menü
  2. Bileşenler
  3. Görüntü Kütüphanesi need İhtiyacınız olan görüntü kaynaklarını alın. Yazı Tipi Kitaplığı: Yazı tipi düzenleyicisi tarafından oluşturduğunuz yazı tipini depolar.
  4. Ekran alanı
  5. Sayfa Alanı: Bu alandaki sayfayı düzenleyin
  6. Nitelikler Düzenleme Alanı: Bir metin bileşeninin değeri, değeri gibi bileşenlerin ve sayfaların niteliklerini düzenleyin.
  7. Derleyici Çıktı Penceresi: Eğer hata oluşursa, bu alanda gösterilecektir.
  8. Etkinlik Alanı: Buraya bazı basit kodlar yazın. Etkinlik tetiklendiğinde yazdığınız kodlar çalıştırılır. Örneğin, bir düğme bileşenini serbest bırakırken UART’a bazı komutlar gönderin.

Nextion Editor Kurulumu bu şekilde çok basit olarak yapabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda uygulama yapmaya çalışcağız arkadaşlar.

Nextion Editörle ilgili daha fazla kaynak için: https://www.itead.cc/wiki/Nextion_Editor_Quick_Start_Guide


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.