Nesnelerin İnterneti (IoT-Internet of Things) Nedir

Nesnelerin İnterneti akıllı bileklikler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı tshirtler, akıllı raketler, ev otomasyon sistemleri, akıllı arabalar ve birçoğu. Nesneler üzerine yapılan yatırımlarla, hepsi yakın bir zamanda Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisi ile internete bağlanıyor olacak.

Fabrikalardaki bağlı makineler ve nesneler bir ‘dördüncü endüstriyel devrim’ için bir potansiyel sunuyor ve uzmanlar, yeni işletmelerin yarısından fazlasının 2020’ye kadar IoT üzerinde çalışacağını öngörüyor.

Geniş anlamda, IoT terimi, internete bağlı olan her şeyi kapsar, ancak birbirine “konuşan” nesneleri tanımlamak için gittikçe artan bir şekilde kullanılmaktadır. TechUK’daki IoT program başkanı Matthew Evans, “Şeylerin İnternet’i, basit sensörlerden akıllı telefonlara ve giyilebilir cihazlara kadar – birbirine bağlı cihazlardan oluşuyor” diyor.

Bu bağlı cihazları otomatikleştirilmiş sistemler ile birleştirerek, “belirli bir görevi olan birine yardım etmek ya da bir süreci öğrenmek için” bilgi toplamak, analiz etmek ve bir eylem oluşturmak “mümkündür. Gerçekte, bu, akıllı aynalardan dükkanlardaki ve ötesinde işaretleyicilere kadar değişir.

One thought on “Nesnelerin İnterneti (IoT-Internet of Things) Nedir

  • 18 Nisan 2018 tarihinde, saat 19:25
    Permalink

    veri toplama konusunda önemli bir teknoloji

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.