Mart ayı, ilkbaharın başlangıcına denk gelen bir aydır. Bu ayda doğa uyanmaya başlar ve kış uykusundan uyanan bitkiler yeniden yeşerir, ağaçlar tomurcuklanır ve kuşlar göçe başlarlar.

Mart ayında doğanın en güzel yanlarından biri, çiçeklerin açmaya başlamasıdır. Kar çiçekleri, nergisler ve laleler gibi çiçekler, baharın gelişini müjdelemek için yavaş yavaş topraktan çıkarlar. Renkli çiçeklerin açması, doğanın canlanışının en güzel göstergelerinden biridir.

Mart ayında havalar da ısınmaya başlar ve güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte insanlar dışarı çıkmaya başlarlar. Parklarda yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, piknik yapmak gibi etkinlikler yapmak için ideal bir zamandır. Ayrıca, mart ayı balık tutmak için de harika bir aydır çünkü balıklar yavaş yavaş derin sulara geri dönerler.

Mart ayının bir diğer özelliği de, çiftçilerin tarlalarını hazırlamaya başlamasıdır. Toprakların sürülmesi, ekimi ve dikimi, baharın gelişiyle birlikte başlar. İnsanlar bahçelerinde sebzeleri dikmeye başlarlar ve taze sebzelerin hasadı da ilerleyen aylarda yapılır.

Sonuç olarak, mart ayı doğanın canlanmaya başladığı, çiçeklerin açtığı ve insanların doğayla daha fazla iç içe olduğu bir aydır. Bu ayda insanlar için birçok etkinlik yapmak mümkündür ve doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmak için harika bir zaman dilimidir.

Mart’ta Doğa 

02 Mart: Ağaçlara Su Yürüme Zamanı
06 Mart: Üçüncü Cemre Toprağa Düşer (Toprak ısınır)
07 Mart: Bağ Budama Zamanı
11 Mart: Kocakarı Soğukları Başlangıcı
12 Mart: Husum Fırtınası
14 Mart: Kocakarı Fırtınası
15 Mart: Kırlangıçların Gelme Zamanı
20 Mart: İlkbaharın Başlangıcı
21 Mart: Gündüz ile Gecenin Eşitlenmesi/Nevruz
24 Mart: Koz Kavuran Fırtınası
25 Mart: Dünya Saati (Cumartesi saat 20:30’da bir saatliğine tüm ışıklar kapanıyor)
26 Mart: Çaylak Fırtınası


1 yorum

Anonim · 2 Mart 2023 14:24 tarihinde

çok güzel, teşekkürler

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.