LiFiMax (Light Fidelty) teknolojisi 2011 yılında duyrulmuştu. Bir odaya birden fazla kişi bağlamanız gerekiyorsa ancak güvenlik veya radyo frekansı kirliliği konusunda endişeleriniz varsa, Fransız şirket Oledcomm’un yeni bir LiFi teknoloji çözümü var. LiFiMax, bir duman dedektörü veya ışık gibi bir tavana monte edilir ve 16 adete kadar dongle donanımlı kullanıcıya internet bağlantısı sağlar. 28 metrekarelik bir alanda görünmez ışıkla veri iletir ve 100 Mbps’ye kadar bağlantı hızlarına izin verir.

LiFi teknolojisi, görünmez ışık sinyallerini bir LED ampulünden modüle ederek cihazların birbirine bağlanmasını sağlar. Oledcomm özenle çalışmasını sağlamaya çalışsa da, zamanı gelmemiş bir teknoloji. Şirket, geçen yıl 23 Mbps’ye kadar hızlarda kişisel bir internet bağlantısı sağlayan şık MyLiFi lambasını açtı. Philips dahil diğer şirketler de teknolojiyle oynadılar.

Şu anda olduğu gibi, teknoloji radyo dalgalarına duyarlı daha fazla güvenlik veya endüstriyel ortam arayan şirketler için en uygun gibi görünüyor. Bunun dışında, biraz daha yavaş olduğundan ve her kullanıcının bir dongle taşımasını gerektirdiğinden WiFi üzerinden fazla bir özelliği yoktur.

Kaynak


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.