Kâşif robot böcekler, özellikle insanların ulaşmakta zorlandığı tehlikeli yerlerin araştırılması için uzun süredir kullanılıyor. Örneğin, Mars’ı incelemek üzere Opportunity adlı bir uzay aracı gönderilmiş ve Mars ile ilgili birçok önemli veri elde edilmişti. Ancak, Opportunity gibi robotlar bozulduğunda araştırma yarım kalabiliyor. Bu nedenle son zamanlarda, sürü halinde hareket eden mini robot böceklerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar hızlandı. Bu robotlar, birkaçının bozulması durumunda bile keşif çalışmasının yarım kalmamasını sağlayacak ve üstelik kısa sürede daha geniş alanları araştırmak mümkün olacak.

Geçtiğimiz günlerde California State ve Northridge üniversitelerinden Prof. Dr. Nhut Ho, robot böcek projesiyle ABD hükümetinden 538.000 dolarlık bir ödül aldı. Karınca gibi sürü halinde hareket eden hayvanlardan ilham alınarak geliştirilen proje sayesinde, otonom olarak çalışan robot böcekler hem Mars gibi dünya dışı gezegenlerin keşfinde hem de dünyadaki ulaşımı zor maden ve yer altı mağaraları gibi alanların araştırılmasında kullanılabilecek. Bu tür projelerin geliştirilebilmesi için, makine, elektronik, bilgisayar, psikoloji ve biyoloji gibi farklı disiplinlerden araştırmacıların bir arada çalışması gerekiyor. İnsana benzer özellikler sergileyen yapay zeka sistemlerini geliştirmek zor olsa da böceklere benzer davranışlar sergileyen otonom robotların geliştirilmesi daha kolay. Bu nedenle, benzer projelerin önümüzdeki yıllarda daha yaygın hale geleceğini söyleyebilir.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.