Kaçak Akım Nedir, bir ekipmandaki AC veya DC devresinden şasiye veya toprağa akan ve girişten veya çıkıştan gelen akımdır. Ekipman doğru şekilde topraklanmamışsa, akım insan vücudu gibi diğer yollardan akarak insana zarar verebilir.

Bir ekipmandaki kaçak akım, toprak ile enerjili kısım veya iletken arasında istenmeyen bir elektrik bağlantısı oluştuğunda akar. Genellikle 2 pinli fiş kullanan cihazlarda bu durum görülebilir yada topraklanmış cihazın takılı olduğu prizin iyi bir şekilde topraklanmamış olmasından dolayı kaynaklanabilir.

Kaçak Akım Oluşması

Kaçak Akım Oluşması

Örneğin bir buzdolabı gibi dış kısmı metal olan veya fabrikalardaki dış kısmı metal olan bir makineniz olsun. Makinenin elektrik devresinde bir enerji kablosunun dış kısma temas ettiğini düşünün. Bu durumda cihaz/makine topraklanmamış ise insan teması sonucunda insan elektrik enerjisi ile çarpılacaktır. Bunu önlemek için dış kısmı toprak hattına bağlayıp sigorta takılmalıdır. Eğer normal sigorta takılırsa ki ev tipi olanlar 6A oalcağından 6 amperden az akım geçeceği durumlarda atmayacaktır. Doalyısıyla çarpılma olası olur. Eğer insan çarpılması kadar br durumda da sigortanın atmasını istiyorsak bunun için özel tasarlanmış kaçak akım rölelerini kullanmalıyız.

Kaçak Akım Rölesi Nedir, Nasıl Çalışır

Kaçak Akım Rölesi bir cihaz/makinede kaçak akım olduğunda bunu tespit ederek enerji hattını kesen bir röle gibi işlev görür. Basitçe faz ve nötr arasındaki farkı hesaplayan ölçüm transformatörü yardımıyla faz hattından geçen akım miktarı ile nötr hattından geçen akım miktarı arasındaki fark hesaplanır. Bu fark rölenin koruma amper değerini aştığında röle içindeki sigortayı attırarak elektrik bağlantısını keser. Standart olarak 30 mA ve 300 mA olarak üretilir.

Kaçak Akım Rölesi

Kaçak Akım Rölesi

Bir sonraki yazımızda elektrik çarpmasının insan üzerindeki etkilerine değineceğiz arkadaşlar. Hoşcakalın.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.