İşleme Elemanları, yön kontrol valflerini kontrol etmek için işleme seviyesinde bazı görevleri yerine getirecek pnömatik elemanlardır. Bir kaç çeşiti vardır.

  • Çift basınç valfi (VE fonksiyonu)
  • Karşılıklı basınç valfi (VEYA fonksiyonu)

VEYA Valfi, iki giriş sinyalinin bir VEYA fonksiyonuna girmesine izin verir. Bu valf iki girişe ve bir çıkışa sahiptir. İki girişten birinde basınç uygulanırsa, bir çıkış sinyali üretilir.

VEYA valfi
VEYA valfi

Pnömatiklerdeki işleme elemanlarının daha da geliştirilmesi, kombine bir işleme görevi gerçekleştirmek için yön kontrol valf fonksiyonlarını ve mantık elemanlarını içeren modüler sistemleri ortaya çıkarmıştır. Bu, sistemin boyutunu, maliyetini ve karmaşıklığını azaltmaktadır.

Moduler İşleme Elemanları Ünitesi

VE Valfi, iki kumanda girişli tek çıkışlı bir pnömatik işlem elemanıdır. Tek bir girişinden basınç verildiğinde çıkış vermemektedir. Her iki girişten basınç verildiğinde çıkış sağlayabilmektedir. Bu valfler aynı anda iki butona basılarak emniyet sağlanması durumlarında kullanılmaktadır.

Ve Valfi
VE Valfi


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.