Bu yazımızda hayatımızı çok kolaylaştıracak bir platformun IFTT nedir e değineceğiz. Farkındaysanız gelişen dünyada bir kişinin kullandığı hesaplarda da artış görülmektedir. İlk başlarda sadece face hesabımız varken, şimdilerde 100′ den fazla sosyal platform var ve bunların en az 4-5 tanesininde hesabı olanlar ve aktif olarak 2-3 tanesini kullananlar sayısı gün geçtikce artmaktadır. Dolayısıyla, bir sosyal hesapta yaptığınız bir şey diğer tüm hesaplarınızda yapmak istediğinizde aynı rutini tek tek diğer hesaplarda yapıyorsanız işte IFTT burada devreye giriyor.

IFTT nedir derseniz, içinde ufak applet’ ler bulunduran bir görev tamınlayabileceğiniz platform olarak tanımlayabiliriz. Yukarıdaki sosyal hesap örneğini ele alırsak: Örneğin, instagramda bir fotoğraf paylaştınız ve bu fotoğrafın diğer tüm sosyal hesaplarda da paylaşmanızı istiyorsanız iftt de ilgili appleti ayarladığınızda siz instagramda fotoğraf paylaşınca sistem bunu yakalayıp verilen görevi yani diğer tüm hesaplarda otomatik aynı fotoğrafı sizin yerine sizin hesaplarınızda paylaşıyor.

IFTT Applets

IFTT Applets

Yani iftt açılımına bakarsa (If This, Then That)Eğer bu ise, Bunu yap şeklinde milyonlarca appleti ayarlayarak istediğiniz görevi tanımlayabilirsiniz. Örneğin dolar kurundaki yükseliş belirlediğiniz bir değeri aşarsa bana sms at gibi. Sadece internetteki görevler değil bir donanımınız varsa mesela, garaj kapınızdaki bir sensoru arduino’ ya onu da modemize bağladınız diyelim. Iftt’ de ilgili applet’ i ayarlasınız, kapı açılınca bana sms at gibi.

Yada blog sitenizde bir yazı yazdınız bunu diğer sosyal medya hesaplarımda paylaş gibi, neredeyse her gün yeni yeni apptlet ler çıkan işlerimizi kolaylaştıran appletler oluşturulmaktadır.

İnternet Sitesi: www.ifttt.com

Aşağıdaki videodan iftt’ de nasıl bir applet oluşturabileceğinizi isleyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda kendim bir kaç uygulama yapıp paylaşırım.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.