Bir acil durum aracının sadece yanıt verenler ekibini felaket bölgesinin sınırına getiremediğini, ancak tam anlamıyla içeri girip, yanıt verenlere tam olarak ihtiyaç duydukları yere ulaşmak için en iyi yanan molozun üstesinden gelip gelmediğini hayal edin. Son mili unut, bu 100 metre. Ve bu, dünyaya dikey duvarlara tırmanmasına, yarıkların üzerinden zıplamasına, sürüngen gibi sürünmesine ve güneşli bir günde sessizce yolculuk etmesine izin veren, tamamen eklemli tekerlekli bacaklarda hareket eden yepyeni Hyundai Elevate konsepti.

Hyundai’nin CRADLE yıkıcı yenilikler inkübatörü ve Detroit ürün inovasyon stüdyosu Sundberg-Ferar ile ortaklaşa geliştirilen Elevate, robotik ve otomotiv tasarım dünyalarını “nihai mobilite aracı” (UMV) olmak için harmanlıyor. Konsept iki yıldan fazla bir süredir çalışmalarda bulunuyor ve özellikle acil durum müdahalesi göz önünde bulundurularak hayal edildi.

Hyundai Robotic Car

Hyundai Robotic Car

Hyundai başkan yardımcısı John Suh, “Bir tsunami veya deprem çarptığında, mevcut kurtarma araçları enkaz alanın kenarına yalnızca ilk müdahaleci yapabilir” dedi. “Yolun geri kalanına yürüyerek gitmeleri gerekiyor. Elevate sahneye gidebilir ve taşkın kalıntılarına veya ufalanmış betonlara doğru tırmanabilir.”

Bu mobil otonomi seviyesine ulaşmak için, Elevate akslar ve süspansiyon salıncak kemikleri gibi konvansiyonların ardında kalır ve bunların yerine robot ayaklarına monte edilmiş ayrı ayrı çalışan tekerlekler kullanılır. Her bacak, entegre dikey ve yatay kalça eklemleri, bir diz eklemi, bir ayak bileği eklemi ve tekerleği dikey bir eksen etrafında 360 derece döndüren döner bir yönlendirme eklemi aracılığıyla beş derece hareket içerir. Tekerlek takımındaki göbek motorları tahrik gücü sağlar.

Hyundai Robotic Car

Hyundai Robotic Car

Normal otoyolda sürüş sırasında bacaklar, gövdeye doğru içe doğru kompaktlaşarak Elevate’in herhangi bir elektrikli otomobil gibi sürüşünü sağlar. Bu modda pasif bir süspansiyon sistemi yastıklamayı devralır ve bacak eklem aktüatörlerine güç aralığı ve verimi artırmak için kesilir.

Elevatı çalıştıran tahrik motorları ve elektrikli aktüatörler, 66-kWh batarya paketine bağlanır. Proje mühendisleri, Rubicon Trail’in simülasyonlarını çalıştırarak ve engebeli 22 kilometrelik (35 km) Amerikan izinin tamamını seyahat etmede yer alan bacak eklemini ve iticiliğini güçlendirmek için gereken tümleşik pil kapasitesini belirleyerek pil boyutuna geldi.

Acil müdahale, tasarımın arkasındaki ana itici güç olmaya devam ediyor, ancak Hyundai ve Sundberg-Ferar’ın karşılaştığı tek şey bu değil. Aslında, Elevate modüler olup, farklı kullanım durumları için çeşitli gövde tiplerini kabul edebilen bacaklı elektrikli şasi.

Hyundai Robotic Car

Hyundai Robotic Car


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.