Huawei, veriler ve günlük kullanım örneklerinden yola çıkarak 2025 yılında teknolojinin ne şekilde evrileceğini gösteren 10 Mega Trends içeren Global Endüstri Vizyonu Raporu’nu yayınladı.

1 – Botlarla Yaşamak

Robotlar kalmak için buradalar ve bu iyi bir şey. Malzeme bilimindeki, algısal AI ve 5G, IoT ve bulut gibi ağ teknolojisindeki gelişmeler, bir biçimde veya başka bir robotun yakın gelecekte hayatınızı daha iyi hale getirmesi için uygun bir olasılık haline getiriyor. Dahası, giderek daha fazla bağlantılı, ağa bağlı ve işlev açısından zengin botlar, BİT endüstrisi için milyarlarca dolar değerinde bir mavi okyanus yaratmaktadır.

Botlarla Yaşamak

Botlarla Yaşamak

2 – Süper Görme

5G, makine öğrenmesi, VR ve AR gibi teknolojilerin yakınsaması Süper Görüşü güçlendirmektedir. Super Sight ile daha önce göremediklerimizi görmek ve zaten gördüklerimizi daha iyi anlamak için mekanın, yüzeyin, çarpıklığın ve tarihin ötesini görebileceğiz.

Süper Görme

Süper Görme

3 – Sıfır Arama

Geleceğin arama deneyimi kesintisiz, sorunsuz ve kesin olacaktır. Akıllı, AI ile aşılanan sistemler arkadaş, etkileşim ve sosyal deneyimlerden “Ben Ağları” yaratacaktır. Cihazlar ve cihazlar bizimle konuşmaya ve ihtiyaçlarımızı öngörmeye başladıkça, bilgi bulmak gittikçe daha fazla düğme gerektirmeyecektir. Ve endüstride, arızaların tespit edilmesi ve bakım süreci görülmemiş kolaylık, hız ve maliyet verimliliği seviyelerine ulaşacaktır.

Sıfır Arama

Sıfır Arama

4 – Özel Sokaklar

Her şey için araç (V2x) teknolojisi, insanlar, araçlar ve kentsel altyapı arasında her yerde bağlantı imkanı sağladığından, ulaşım deneyimi daha akıllı, daha güvenli ve tıkanıksız hale gelmeye başladı. Akıllı analizler, optimum rotaları anında hesaplayabilen, trafik ışığı zamanlamalarını ayarlayabilen, acil durum yanıtı için sanal şeritler yaratabilen dinamik bir ortam oluşturmak için çok büyük miktarda veriyi çökertecektir.

Özel Sokaklar

Özel Sokaklar

5 – Botlarla Çalışmak

Otomasyon ve robotlar, özellikle AI destekli robotlar yaşama ve çalışma şeklimizi değiştiriyor. Bu teknoloji, enerjimizi yaratıcı, bilgiye dayalı görevlere odaklamamıza izin verecektir. Akıllı robotlar, tehlikeli, tekrarlayan ve yüksek hassasiyetli işleri istirahat veya hata olmadan ele alarak üretkenliği ve güvenliği büyük ölçüde artıracaktır. Günümüzde akıllı otomasyon üretimde, yasada, biyofarmasötiklerde, cerrahi robotlarda ve diğer alanlarda yaygındır.

Botlarla Çalışmak

Botlarla Çalışmak

6 – Arttırılmış Yaratıcılık

Sanat, mimarlık, akademi, bilim, müzik ve daha fazlası… yaratıcılığın zenginleştirici güzelliği birçok biçim alır. Bugün, AI ve diğer yeni teknolojilerin bir araya gelmesi, bilimsel keşiflerin hızlanacağı, inovasyonun çoğunun tutumu içinde olacağı ve sanatsal yaratımın herkes için mümkün olacağı yeni bir yaratıcılık paradigması oluşturuyor.

Arttırılmış Yaratıcılık

Arttırılmış Yaratıcılık

7 – Kesintisiz İletişim

Akıllı, veri odaklı teknolojiler, iş için çok büyük faydalar sağlayan, sürtünmesiz bir iletişim dünyası yaratıyor. Şirketler, müşteri alışkanlıklarını, ihtiyaçlarını ve isteklerini daha net ve daha net bir şekilde anlamaları sayesinde uzun kuyruk pazarına erişebilecek özel ürünler sağlayabilir. Şeffaf, gerçek zamanlı bilgi kanalları, tüketiciler ve servis sağlayıcılar arasındaki hataları ve yanlış anlamaları ortadan kaldırarak müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırır. AI destekli çeviri cihazları, sınırsız işlere güç katacak ve şirketlerin dil engelleri düştükçe küreselleşmesine yardımcı olacak.

Kesintisiz İletişim

Kesintisiz İletişim

8 – Simbiyotik Ekonomi

Simbiyotik ekonomi, şirketlerin küresel bir bağlamda işlerini büyütebilecekleri platform tabanlı bir geliştirme modelinin ürünüdür. Bugün, tek fikirli kar peşinde koşmak artık sorumlu bir şirketin tek amacı değil. Üstelik, tamamen satın alma ve satma bazında işlemler artık ekosistem ortaklarının birlikte nasıl çalışabileceği için en iyi model değil. Katılım, ortaklıklar ve sürdürülebilirlik için teknoloji gelecek.

Simbiyotik Ekonomi

Simbiyotik Ekonomi

9 – 5G’ nin hızlı yayılımı

5G hızlı bir şekilde geliyor; muazzam bağlantı, yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresine olan büyük talep. GIV, 2025 yılına kadar dünyanın her yerinde 6,5 milyon 5G baz istasyonu ve 2,8 milyar 5G kullanıcısı olacağını tahmin ediyor. 5G’nin tamamı, dünya nüfusunun% 58’ine sunulacak, yeni iş modelleri, yeni hizmetler ve uygulamalar ve yeni bir deneyim seviyesi yaratacak.

5G Hızlı Yayılımı

5G Hızlı Yayılımı

10 – Global Dijital Yönetişim

Şimdi, verileri yönetmenin ve veri haklarının ihlal edilmesini önlemenin yollarını bulmak acil bir meseledir. Veri satın almak ve satmak için kurallar geliştirmemiz ve veri sahiplerinin ve veri kullanıcılarının haklarını ve ihtiyaçlarını dengelememiz gerekir.

Global Dijital Yönetişim

Global Dijital Yönetişim

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Huawei ICT Enterprise CMO’su Kevin Zhang şunları söyledi:

“İnsani keşif asla durmayacak. Şimdiki görüşlerimizi, gördüklerimizin ötesine koymalı ve geleceğe bakmalı, inovasyondan icada geçmeliyiz. Tüm endüstriler AI(Yapay Zeka), 5G, bulut bilişim ve diğer yeni teknolojileri benimsediğinde yüksek büyüme oranıyla akıllı bir geleceğe sahip olabiliriz. Huawei olarak, toplum için her koşulda bağlantıyı sağlayan akıllı teknolojiyi geliştirmeye kararlıyız.” dedi.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.