Lise yıllarımda aklıma gelen güneşi izleyen solar panel sistemi projesiydi. İmkansızlıklar içersinde sağdan soldan bulduğum parçalar ile yine güzel bir sistem ortaya çıkarmışım. 🙂 Peki nedir bu. Aşağıdaki resimde gördüğünüz iç yüzeyi aluminyum kaplanmış parabolik bir aynanın güneşi izlemesini sağlayan iki eksenli bir mekatronik sistem.

Çift Eksen Güneş İzleme Sistemi - 2005

Çift Eksen Güneş İzleme Sistemi – 2005

Amaç güneş ışınlarına gün boyunca aynanın odaklanmasını sağlamak. Güneş ortalamak için 4 adet birbirlerini 90 derece kesen ikişerli LDR’leri(ışık direnci değişen direnç) boru içine koymuşum. Bu sayede LDR ler üzerine düşen ışık şiddeti değiştiğinden voltaj farklılıklarını algılatıp motorlara yön verebilmişim. Tab idaha sonraki yıllarda daha gelişmiş versiyonlarını yapmıştım. Bu projeye dair bu iki resim dışında bir kayıt bulamadım. O zamanlar bilgisayara erişimim kolay değildi.:) Diğer projelerle ilgili paylaşımları ilerleyen zamanlarda yaparım.

İki Eksenli Güneş İzleme Paneli

İki Eksenli Güneş İzleme Paneli


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.