Donanım devrelerini proje çözümlerini sağlamaya yönelik yazılım programlama teknikleriyle bütünleştiren elektronik sisteme gömülü sistem denir.

Gömülü bir sistem, bir veya iki özel işlev için tasarlanmış özel bir bilgisayar sistemidir. Bu sistem, elektrikli ve mekanik bileşenler gibi donanım içeren eksiksiz bir cihaz sisteminin bir parçası olarak gömülüdür. Gömülü sistem, çok çeşitli işlem görevlerini yönetmek için tasarlanmış genel amaçlı bilgisayardan farklıdır.

Gömülü bir sistem sadece belirli görevleri yerine getirmek üzere tasarlandığından, tasarım mühendisleri boyut, maliyet, güç tüketimi, güvenilirlik ve performansı en iyi duruma getirebilir. Gömülü sistemler genellikle geniş ölçeklerde üretilir ve çeşitli ortamlarda ve uygulamalarda işlevsellik paylaşılır.

Gömülü sistemler, mikrodenetleyiciler veya dijital sinyal işlemcileri (DSP), alan programlanabilir kapı dizileri (FPGA), uygulamaya özel tümleşik devreler (ASIC) ve kapı dizileri şeklinde tek veya çoklu işlem çekirdeği tarafından yönetilir. Bu işlem bileşenleri, elektrik ve / veya mekanik arayüzleme işlemine adanmış bileşenlerle entegre edilmiştir.

Gömülü Sistemler

Gömülü Sistemler

Gömülü sistemler temel olarak donanım ve yazılım ve mikrodenetleyicinin karmaşıklığına (8 veya 16 veya 32 bit) dayanan farklı tiplerde sınıflandırılır. Böylece, mikrodenetleyicinin performansına dayalı olarak, gömülü sistemler aşağıdaki gibi üç sınıfa ayrılır:

-Küçük ölçekli gömülü sistemler
-Orta ölçekli gömülü sistemler
-Gelişmiş gömülü sistemler

Ayrıca, sistem gömülü sistemin performans ve fonksiyonel gereksinimleri gibi dört tip olarak sınıflandırılır:

-Gerçek zamanlı gömülü sistemler
-Tek başına gömülü sistemler
-Ağa gömülü sistemler
-Mobil yerleşik sistemler

Gömülü Sistem Uygulamaları
Gömülü sistemler, dijital elektronik, telekomünikasyon, bilgi işlem ağı, akıllı kartlar, uydu sistemleri, askeri savunma sistemi ekipmanı, araştırma sistemi ekipmanı, telefonlar, dijital saatler, bilgisayarlar ve benzeri gibi çeşitli alanlarda çok sayıda uygulama alanı bulur.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.