Merhaba arkadaşlar, bir program yazarken değişken kullanımı çok önemlidir ve bazı durumlarda sizi değişken kullanmak zorunlu kalırsınız. GMT Suite editöründe sol taraftaki menulerde Operand sekmesi bulunur oraya tıkladığınızda seçtiğiniz plc nin ilgili sabit operandları ve değişken listeleri gelir. Bunların arasında read-only register’ ları da bulunmaktadır.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi girişlerin ve çıkışların operandlarını görüyoruz. Bu sabir operandları buradan değiştiremezsiniz. Konfigurasyon kısmından ilgili girişin veya çıkışın etiket kısmına yazarak değiştirebilirsiniz. Burasıda otomatik olarak güncellenecektir.

GMT PLC Operand Listeleri

GMT PLC Operand Listeleri

Eğer sabit operandın dışında kendiniz bir değişken oluşturmak istiyorsanız. Örneğin sayaç gibi ekle butonuna bastığınızda sıralı numara olarak Tag ataması yapacaktır. Bu tagin ismini değiştirebilirsiniz. Burada yazdığınız tagleri network komutlarında kullanabilirsiniz.

Operand sayfasında aşağıdaki sütunlar bulunmaktadır. Bunların açıklamalarını aşağıda listeleyerek yapıyorum.

Veri tipi: verinin tipi belirlerken hafızada ne kadar yeer kaplayacağını belirlemiş oluyoruz. Bit, Word, Doubleword, Integer, Real

Açılış değeri: cpu enerjilendiğinde verinin değerinin ne olacağını belirleyebilrisiniz.

Kalıcı Hafıza: değişken içindeki değerlerin enerji kesilmesi durumunda kaybolmasını istemiyorsanız bunu işaretleyebilirsiniz.

Modbus: Bu seçeneği aktifleştirdiğiniz zaman ilgili değişkeniniz modbus adresi alır. Bu adres üzerinden dış kaynaktan değişkeninize ulaşabilirsiniz. Modbus konusunda daha sonra değineceğiz.

GMT PLC Operand Örnek

GMT PLC Operand Örnek

Yukarıdaki örnekte “say” diye bir değişken oluşturulmuştur. Bu değişken butona her bastığınızda artmaktadır. Hedef değere ulaştığında ise diğer oluşturulan “sayac” değişkeni değeri 1 olmaktadır. Bu değişkenleri ister Operand sayfasından oluşturun ister netork komutları üzerinden yazarak oluşturabilirsiniz.

Operand Ekleme

Operand Ekleme


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.