Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda GMT PLC’ imize program yazmayı öğreneceğiz. GMT Editörü ilk açıldığında projeler kısmında “Yeni” diyerek programınızın ismini ve kaydedileceği yeri seçmelisiniz. Bu adımdan sonra aşağıdaki gibi editör sayfası gelecektir. Hemen ladder diyagramında kod yazmaya başlamak isteyebilir ama komutları bulamazsanız şaşırmayın.

GMT Editör İlk Açılış

GMT Editör İlk Açılış

Sağ taraftaki komutları aktif hale getirmek için ilk önce Konfigürasyondan PLC modelinizi seçerek eklemeniz gerekmektedir. Daha sonra sağ tarafta komutlar gelecektir. Komutlara tıklayarak networklere ekleyebilirsiniz. Birbirleri arasında bağlantıları yapmak için komutların uçlarından mouse ile basılı tutarak çekip bağlanacağı noktaya getirip bırakabilirsiniz.

GMT PLC Komutlar

GMT PLC Komutlar

Komutları ekledikten sonra Cihazlar kısmınızdan PLC’ nize bağlanarak yukarı yeşil kırmızı fiş logosundan programınızı yükleyebilirsiniz. Eğer bağlı bir PLC’ niz yoksa çevrımdışı simulasyon monitör logosundan yapabilirsiniz.

GMT Komut Ekleme

GMT Komut Ekleme

İyi çalışmalar,


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.