Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda GMT PLC derslerine başlayacağız. GMT PLC’ nin giriş çıkış bağlantıları nasıl yapılır öğreneceğiz. 396T serisi plc için transistör çıkışlı olduğunu sondaki T harfinden anlıyoruz. Bu transistör çıkışlı olan modellerde servo motor sürebilirsiniz. R yani röle çıkışlı olan modellerde servo motor kontrolü yapamazsınız.

GMT PLC Dijital Input Bağlantı Şeması

Girişler npn yada pnp olabilir. Sayma hızı transistör modellerinde max 500 KHz dir. Kısa pulse girişlerinde 0,15 ms genlik duyarlıdır. COM pinine eğer +24V verirseniz, inputları gnd ile algılatabilirsiniz. Eğer COM pinini GND verirseniz, inputlara +24v sinyal verdiğinizde algılama yaparsınız.

GMT PLC Giriş Bağlantıları

GMT PLC Giriş Bağlantıları

GMT PLC Dijital Output Bağlantısı

Çıkışlarda ise T serisi bir modeliniz varsa zaten plc üzerinde göreceksinzi +V yazan pinlere +24 vermelisiniz. Dolayısıyla, çıkışları setlediğinizde çıkış pinlerinden +24V alacaksınız. R serisi bir modelde 2 adet tek ortak kontaklı 1 adet 4 ortak kontaklı CPU da çıkışlar bulunmaktadır. Bunların bağlantıları aşağıdaki gibidir.

GMT PLC Dijital Output Bağlantı Şeması

GMT PLC Dijital Output Bağlantı Şeması

GMTSuite Editöründe dijital giriş çıkışların programlanması

Dijital bağlantı şekli bu kadar basit. Şimdi GMTSuite programında bunların atamasını yapalım. İlk önce GMTSuite programında Konfigurasyon kısmında PLC modelinizi seçerek mavi + işaretine basın. Aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir. Az önce bahsettiğim giriş tipini zaten aşağıda göreceksiniz. Varsayılan olarak pnp dir. Bunun anlamı, dijital girişlerin com pini GND olacak bizde dijital girişlere + sinyal göndereceğiz.

GMTSuite Input Atama

GMTSuite Input Atama

“Bölüm” yazan yerde Dijital Çıkışları seçerek dijital çıkışlara ulaşabilirsiniz.

GMTSuite Output Atama

GMTSuite Output Atama

Etiket yazan yerleri değiştirebilirsiniz. Ben şuan için bir değişiklik yapmıyorum. Şimdi Editörün sol tarafında Konfigürasyona tıklayarak kapatıyoruz. Sol taraftaki sekmelere tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Sağ tarafta ise komutlar bulunmaktadır. Lojik komutlarından normalde açık ve direk çıkış komutuna tıklayarak networklere ekleyebilirsiniz.

GMTSuite İlk Program

GMTSuite İlk Program

“?” soru işareti yazan yerlere giriş çıkış etiketlerini yazabilirsiniz. CPU_IP0 ve CPU_QP0. Bu programda dijital input – 0 dan sinyal geldiğinde dijital output 0 pini aktif olmaktadır.

GMT Suite ilk program satırı

GMT Suite ilk program satırı

Programımızın ladder diyagramı bu kadar. Programı plc ye yüklemek için cihazlar kısmından cihaz ekle diyerek plc mize öncelikle bağlanmalıyız. Varsayılan olarak plc şifresi “1234” olarak belirlenmiştir. Bu şifreyi değiştirebilirsiniz arkadaşlar.

GMT PLC Cihazlar

GMT PLC Cihazlar

Bağlantı kurduktan sonra yukarıdaki yeşil-kırmızı fiş simgesinden programı yükleyerek plc mizi run moduna çekmeliyiz. Bu aşamadan sonra programımız çalışacaktır.

GMT PLC Yükleme komutu

GMT PLC Yükleme komutu

PLC’ nizin online olarak gözlemlemek istiyorsanız “çevrimiçi bağlantı” butonuna tıklayarak plc’ deki değişimleri online bağlantı olarak görebilirsiniz.

Eğer plc’ niz yoksa çevrimdışı simulasyon kısmından yazdığınız programı offline simulasyon edebilirsiniz.

İyi çalışmalar,


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.