Gemba (現場), “gerçek yer” anlamına gelen Japonca bir terimdir. Aynı zamanda “değerin yaratıldığı yer” olarak da bilinir. Otomotivde sık duyabileceğiniz bir terimdir. Buradaki gerçek yer denilen kavram üretimin yapıldığı ürünün çıktığı hat olarak düşünebiliriz. Çünkü bir fabrikada en önemli yerler üretim hatlarıdır. Çay mahali yada koğuş bölgeleri üretimin durmaması açısından çok önem teşkil etmez. O yüzden gemba dendiği zaman öncelikli olarak üretimin yapıldığı saha aklımıza gelmelidir.

Gemba Adımları

Gemba Adımları

Japon arkadaşlar toplantılardaki verilere bakarak sorunları çözemeyeceklerini anladıkları zaman hatta inmek istemişler. Bunun adına da Gemba Yürüyüşü (Gemba Walk) demişler. Hedef verimi arttırmak problemleri azaltmak yani yalın ve 6 sigma üretim yapmayı amaçlamaktır. Gemba kapalı kapılar ardındaki soyut verilerle uğraşmak yerine sahada gerçek dünyada vakit harcamayı ele alır.

Bir Gemba Yürüyüşü, işçilerle gözlem ve etkileşim yoluyla bilgi toplamanın bir yoludur. Operasyona odaklanarak, çalışanlara kulak vererek ve bir Gemba Walk’un ne gibi eylemlere ihtiyaç duyduğunu göstermesi için zaman ayırmak suretiyle, liderler işlerinde kooperatif bir atmosfer yaratabilirler.

Gemba Nedir

Gemba Nedir

 


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.