ExpressPCB basit ve hızlı baskı devre tasarımı yapmak isteyen pratik insanlar için tasarlanmış ufak boyutlarda bir baskı devre tasarım programıdır. Kullanımı çok basit eğitim almadan birkaç dakikada baskı devrenizi tasarlayıp çıktınızı alıp uygulamaya geçebilirsiniz.

Express PCB İndirme linki: https://www.expresspcb.com/free-cad-software/

Adım – 1

Elektronik komponentlerinizi listeden seçip board alanına yerleştirin. Eğer listede yoksa yada kendiniz oluşrtutmak isterseniz pad(P)-delik ve line(L)-çizgi komutları ile kendiniz çizip select(S)-seçim konutu ile hepsini seçtikten sornra group yapıp(Edit>Group) kendi komponentinizi oluşturabilirsiniz. Komponentlerinizi kendi tasarımızıa göre board alanında pozisyonlarınızı belirleyin.

Yada aşağıdaki linkten expresspcb nin kütüphanesine ulaşıp arduino gibi bir çok komponentin dosyasını indirip kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

https://www.expresspcb.com/community-library/

ExpressPCB Kullanımı

Express PCB Kullanımı

Adım – 2

Line(L) – çizgi komutu ile hangi katmanda çizim yapacağınızı ve çizgi kalınlığını belirleyerek yollarınızı çizin. Çizdiğiniz yolları düzenlemek çok kolay ve hızlı. Disconnect(D)-ayırma komutu ile bir yolu bağlı olduğu elemandan ayırabilirsiniz. Bu şekilde yolları düzenlemek çok kolay oluyor.

ExpressPCB Kullanımı

Express PCB Kullanımı

Adım – 3

Devre tasarımı bitirdikten sonra resmi sitesi üzerinden sipariş verebilirsiniz ki pahalı ve uzun süreli bir yöntem olacaktır. Bunun yerine kendiniz çıktı alarak kendi baskı devre çıkartma yöntemiznizi kullanmanızı tavsiye ederim.


1 yorum

Anonim · 18 Nisan 2018 15:22 tarihinde

gerber dosyalarını üretiyor mu

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.