Bu yazımızda Excel’ de veri analizi yapmada oldukça populer olan “Pivot Table Chart” modülünü kullanacağız. Veriler içindeki belirli bilgileri saydırmada, gruplamada, belirli kriterlerdeki verileri önümüze dökmede ve bunun gibi bir çok uzun uğraşlar sonucunda yapılan filtreleme işlemleri için bir kaç tıklama ile yapabileceğimiz bir modulu excel bize hazır sunmaktadır.

Bu tabloyu kullanmadan önce düzenli bir veri toplonuzun olması gerekmektedir. Ben örnek olması açısından rastgele bir tablo oluşturdum. Pivot Table Chart eklemek için benim tavsiyem boş bir sayfa oluşturup oraya ekleyin. Çünkü veriler ile grafiklerin farklı sayfalarda olmasını format ve karışıklık açısından daha uygundur.

Tabloyu eklemek için: Ekle>Pivot table‘ a tıklayın.

Excel Pivot Tablo Ekleme

Excel Pivot Tablo Ekleme

Ay sutunundaki değerleri tarih sutunundaki değerlerden otomatik olarak çıkarabilirsiniz. Tarih değişkeninden hangi ay olduğunu metin olarak yazdırmak için gerekli excel formulunu ay sutunundaki hücreye yazın sonra hücreyi seçip + ya çift tıklayınca tüm sutunlara aynı işlemi yapar.

=TEXT(D2;”aaaa”)

Excel Pivot Tablo Veri Alanı Seçme

Excel Pivot Tablo Veri Alanı Seçme

Pivot table komutuna tıkladıktan sonra sizde range seçmenizi isteyecektir. Veri sayfasına gelerek tüm veri alanını seçin. Özellikle sutun başlıklarını seçmenizi tavsiye ederim. Eğer seçmezseniz filtre de hangi verinin hangi sutunda olduğunu anlamanız zorlaşır.

Excel Pivot Tablo Oluşturma

Excel Pivot Tablo Oluşturma

Pivot veri alanı seçimi yaptıktan sonra tablo boş olarak oluşacaktır ve sizden sağ tarafta sutunları koymanızı isteyecektir. Bundan sonra siz nasıl bir tablo istiyorsanız o şekilde sutunları sürükle+bırak yaparak ilgili yerlere koyun ve saydırma işlemini yapın.

Aşağıdaki örnekte; satırlar isim olsun, sutunlar araba isimleri olsun demiştim. saydırması içinde yine araba verisini count bölgesine bıraktım. Bu şekilde kimin kaç adet hangi arabadan olduğu verisini tabloda kolayca görebilmekteyiz.

Eğer istediğiniz verilerin tam satır olarak görmek isterseniz sayıların üzerine çift tıklayın.

İyi çalışmalar,


3 yorum

Anonim · 11 Nisan 2018 15:09 tarihinde

Harika bir yazilim . İşimi çok kolaylaştırdı .

Anonim · 17 Nisan 2018 21:55 tarihinde

Ellerinize sağlık , işime çok yaradı 👏

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.