Bu yazımızda Excel Veri Aktarma konusunda uygulama yapacağız. Excel Visual Basic Modulu kuşkusuz rutin yada uzun süren işlemlerimizi bir kaç satır kod yazarak kısa sürede otomatik olarak bizim yerimize yapmamıza yarayan güzel bir moduldür.

Bu yazımızda iki farklı excel dosyalarında bulunan verileri bir butona basarak birbirlerine aktarmayı göreceğiz. Bu ne işimize yarayacak demeyin hayal gücü olan istediği yerde kullanır merak etmeyin 🙂

İlk olarak iki adet excel dosyası oluşturun ve Geliştirici(Developer) sekmesini açmış olduğunuzdan emin olun. bu sekme normalde açık olarak gelmez sizin açmanız gerekir. Bunun için File>Option>Custumize Ribbon>Developer‘ ı seçin.

Excel VBA design mode

Excel VBA design mode

İster bir takım araçlar ekleyin isterseniz makro kısayolu ekleyerek yapın sonuçta yapmak istediğimiz şey bir kod satırını çalıştırmak. Basit olsun diye ekrana bir buton koydum ve bu butona basılınca kodumuzu çalıştıracağız.

Sayfaya buton eklemek için “Design Mode” a geçip butonu eklemelisiniz. Sonra, bu moddan çıkıp butona çift tıklayarak ya da sağ tık yapıp kodu göster diyerek vba kod sayfasına geçin ve aşağıdaki kodu yazın.

Kodun amacı butonun bulunduğu exccel dosyasının(rapor.xlsx) Sheet1 isimli sayfasındaki bir hücredeki veriyi başka bir excel dosyasındaki(kaynak.xlsx) hücreye kopyalamak.

Bunun ilk önce workbook ve worksheet değişkenlerimizi tanımlıyoruz. Bu excel dosyalarının bulunduğu dizin adreslerini tanımlıyoruz ve bunları set ediyoruz. Daha sonra hedef olarak belirlenen excel dosyası açılıp istenilen sayfa seçilip istenilen hücre yazma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Excel VBA kod sayfası

Excel VBA kod sayfası

Excel Veri Aktarma buz dağının sadece ufak bir kısmı. Bu işlemleri excel dosyası kapalıyken de yapabilirsiniz. Araştırmaya ve paylaşmaya devam…


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.