Text Dosyası Okuma – Excel VBA

Bu yazımızda bir kaynak tarafından üretilen verimizin excel dosyasına makro ile Text Dosyası Okuma aktarmayı göreceğiz. Bazı durumlarda direk verilerinizi excel dosyanızada yazabilirsiniz ama bazı durumlarda daha hızlı ve basit yöntemleri tercih ettiğinizde “bunları nasıl excele aktarağım” diye canınız sıkılmasın yazılımda her şey mümkün 🙂

Dosyayı excel’e aktarma konusunda excelin için hazır araçlar olsa da biz şimdi kendi ürettiğimiz bir formattaki veriyi istediğimiz şekilde işleyip excel’e yazdırmayı göreceğiz.

İlk olarak “raw data” dediğimiz verimizi üretelim. Ben tamamen atmasyon olarak bir formatta verimi oluşturdum.

Aşağıdaki örnekte veri bloğumu * ile başlatıp her paket arasına ; koydum ve her satır arasına da yine * koydum. Tamamen atmasyon değerler yazdım. Bunu bir .txt dosyası oluşturup iine kaydedin. İsmi hiç önemli değil. Önemli olan algoritmadır arkadaşlar.

*1;MARKA1;MODEL1;ISIM1;A1;B1;*2;MARKA2;MODEL2;ISIM2;A2;B2;*3;MARKA3;MODEL3;ISIM3;A3;B3;*4;MARKA4;MODEL4;ISIM4;A4;B4;*

İkinci olarak Excel dosyamıza bir buton ekleyelim. Daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Developer sekmesinden design mode a geçip butonumuzu ekliyoruz. Sonra oluşturduğumuz .txt dosyasının adresini butonun yanındaki bir ücreye tam olarak yazın.

Excel VBA text dosyası okuma

Buradaki amacımız butona bastığımızda F2 hücresinde yazan adresteki dosyanın içine girip verimizi işleyerek ilgili kısımları ilgili hücreye sırayla yazma işlemini kod yazarak yapmak. Şekil olsun diye de 3. satıra sutun başlıklarını yine atmasyon olarak yazdım.

Şimdi butonumuza çift tıklayarak Excel VBA da butonun kod sayfasına girin. Eğer butona basılıyormuş gibi oluyorsa design mode da değilsinizdir. Design mode a geçin.

Sonra aşağıdaki kodu aynen yapıştırın.

Excel VBA Buton ile text dosyası okuma

Butona basılınca gördüğünüz gibi saniyeler içerisinde verimiz istediğimiz şekilde sayfamıza geldi. Daha sonra bu verimizi istediğimiz gibi pivot table ile anlamlandırabiliriz.

One thought on “Text Dosyası Okuma – Excel VBA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.