Bu yazımızda Excel‘ de bir hücrede bulunan saat bilgisinin nasıl kontrol edileceğini öğreneceğiz. Örneğin bir saat değerini belirlediğimiz bir koşula göre kontrol edeceğiz. Bunun için aşağıdaki fonksiyonu excel’ de belirlediğiniz hücreye yazın.

=IF(A1=(–“08:00 AM”);”saat 8″; “saat 8 değil”)

Excel Zaman Bilgisi Kontrolü Yapmak

Excel Zaman Bilgisi Kontrolü Yapmak

Gördüğünüz gibi saat 8 ise “saat 8” yazdırıyoruz, değilse “saat 8 değil” yazdırıyoruz. Eğer hücre boş ise yine false kısmını döndürüyor. Bunu engellemek için aşağıdaki IF bloğunu ekleyebilirsiniz. İlk önce excel’ de hücrenin boş olup olmadığını kontrol ediyor, dolu ise saat kontrolünü yapan koşul fonksiyonu. Burada hücrede bulunan saat bilgisinin büyük küçük kontrolü yapılmaktadır.

=IF(A1=””;””;IF(A1<(–“08:00 AM”);”büyük”; “küçük”))

Excel Zaman Bilgisi Kontrolü Yapmak

Excel Zaman Bilgisi Kontrolü Yapmak

Bir diğer excel’de saat kontrolü için kullanabileceğimiz fonsiyon TIME(hour;minute;second) fonksiyonudur. Burada time fonksiyonu içine sırasıyla saat, dakika, saniye bilgilerini yazmamız gerekmektedir. Aşağıdaki gibi yazım şekli ile kullanabilirsiniz.

=IF(A1=””;””;IF(A1<TIME(8;15;0);”büyük”; “küçük”))


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.