Covid-19 için ön cephede çalışanlarımız için hayati değerleri izlemeye yarayan giyilebilir bir teknoloji. Bunu yapan halihazırda akılllı saatlerde bulunmaktadır. Ama daha ucuza kendim birşeyler yapmak istiyorum derseniz aşağıdaki kaynaktan faydalanabilirsiniz. Giyilebilir teknoloji pazarına 2016 yılı sonunda 13.2 milyar doların üzerinde değer verilmiş ve değerinin 2020 yılı sonunda 34 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyormuş.

Şu anda, modern giyilebilir cihazlar artık sadece bir günde atılan adım sayısı gibi basit kondisyon izleme ölçümlerine odaklanmakla kalmıyor, aynı zamanda Kalp Hızı Değişkenliği (HRV), glikoz ölçümleri, kan basıncı okumaları ve sağlıkla ilgili ek bilgileri tespit edebiliyor.

Devre Tasarımı için;

Ekran ve sensör tipini ihtiyaca göre değiştirebileceğimiz gerekli parçaları alın. PPG tekniği kullanılarak kalp atış hızı ölçümü için bir tane daha iyi MAX30100 veya MAX30102 sensörü var.

Sıcaklık ölçümü için 10k termistör kullanıyorum, LM35 veya DS1280 gibi herhangi bir sıcaklık sensörü kullanılabilir. Kasayı 3d Printerdan yapabilirsiniz.

Vital Monitoring Components

Hayati İzleme Cihazı Ekipmanları

ESP ile verileri doğrudan buluta gönderebilir, thingspeak gibi kişisel bir sunucu veya web sitesi olabilir ve oradan ilgili personelle doğrudan paylaşılabilirsiniz.

Vital Monitoring Circuits

Hayati İzleme Cihazı devre şeması

 

Kod ve diğer bilgiler için aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Kaynak

Not: Bu cihaz/proje doğrudan bir tıbbi teşhis aracı olarak kullanılmamalıdır!


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.