Donanım, bir bilgisayarın fiziksel öğelerini ifade eder. Bu aynı zamanda bazen makine ya da bilgisayarın donanımı olarak da adlandırılır. Bir bilgisayardaki örnekleri klavye, monitör, fare ve merkezi işlem birimidir(CPU). Bununla birlikte, bir bilgisayarın donanımının çoğu görülemez; diğer bir deyişle, bilgisayarın dışsal bir öğesi değildir, aksine bilgisayarın kasası ile çevrelenmiş bir iç kısımdır. Bir bilgisayarın donanımı birçok farklı parçadan oluşur, ancak bunların en önemlisi anakarttır. Anakart, bilgisayarı güçlendiren ve kontrol eden daha fazla parçadan oluşur.

Yazılımın aksine, donanım fiziksel bir varlıktır yazılım birbiriyle bağlantılıdır, yazılım olmadan, bir bilgisayarın donanımı herhangi bir işleve sahip olmazdı. Bununla birlikte, yazılım tarafından merkezi işlem birimi aracılığıyla yapılan görevleri gerçekleştirmek için donanım yaratılmadan, yazılım işe yaramaz olacaktır.

Bağımsız olarak alınan, çok basit, özel olarak tasarlanmış görevlerle sınırlıdır. Yazılım, bilgisayarın çok daha karmaşık görevleri tamamlamasını sağlayan algoritmalar (sorun çözümleri) uygular.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.