Hologramlar, dijital modellerin üç boyutlu ve gerçekçi bir şekilde görüntülenmesine olanak tanıyan teknolojilerdir. Voxon Photonics adlı bir şirket, dijital modellerden hologramlar üreten bir holografik projektör geliştirmiştir.

Projektör, bir 3D yazıcıya benzer şekilde çalışır. Voxon ekranı, bir nesnenin veya tasarım görünümü ile ilgili bilgileri dilimlere ayırır ve yüzlerce katmana bölerek üç boyutlu bir model oluşturur. Bu katmanlar, yüksek hızda ileri ve geri hareket eden bir ekrana yansıtılır. Hologram tamamlanana kadar her katman diğerlerinin üzerine istiflenir.

Voxon ekranları, her saniye yarım milyardan fazla ışık noktasını fiziksel bir alana yansıtabilecek kapasitede tasarlanmıştır. Hologramı görmeniz için ekranlarına bakarken, görme sürekliliği adı verilen optik bir yanılsama sayesinde tek katmanları ve hızlı hareket eden ekranı göremezsiniz. Ancak bir nesneye bakarken ve başınızı hızlıca hareket ettirdiğinizde, geçici olarak görüntüleyebilirsiniz.

Voxon ekranlarındaki optik ilizyon, beyninizin katmanları harmanlayarak nihai hologramı oluşturmasını sağlar ve gerçek hayatta üç boyutlu olarak görüntülenebilir. Bu teknoloji, sanat, eğitim, tıp ve diğer pek çok sektörde kullanılmaktadır ve gelecekte daha yaygın bir şekilde kullanılması beklenmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.