C# ve Arduino Ethernet Selenoid Valf Kontrol

Evet arkadaşlar bu yazımızda sanayide işinize yarayacak bir uygulama yapacağız. Bildiğiniz gibi selenoid valflerin olmadığı fabrika yoktur. Bu yazımızda 3 adet selenoid valfi network üzerinden kontrol etmemize yarayan bir Arduino shield yapıp bunu Ethernet Shield üzerine takacağız. Bu sayede networke bağlanabilen kompak bir kontrol cihazımız olacak.

Arduino ethernet shield’ ı daha önce incelemiştik. Aşağıdaki ethernet shield’ ı arduino üzerine takıp kendi yaptığımız +24VDC selenoid kontrol shield’ ını bunun üzerine takacağız.

Arduino Ethernet Shield
Arduino Ethernet Shield

Valf Kontrol Shield devremizde 3 adet valfi kontrol edebilecek transistörler bulunmaktadır.

Ethernet Shield Valf Kontrol
Ethernet Shield Valf Kontrol

Farkettiyseniz MAX7219 segmentli dispplay sürücüsünün de bağlantılarını koydum. Şimdi gelelim arduino kodunu. Burada dikkat etmeniz ve ayarlamanız gereken IP Adres bloğu. Bağlu olduğunuz network’ ün ayarlarına göre ip adreslerini ayarlamalısınız. Valfleri açmmak ve kapamak için birinci valf için ‘1’ karakterini kullandık. İkinci valfi açmak için ‘2’ , üç için ‘3’ kullandık. Hepsini kapatmak için ise ‘0’ karakterini kullandık. Siz dilediğiniz gibi yapabilirsiniz.

Arduino kodunu server olarak çalıştırdık. Bilgisayardan kontrol etmek için C# dilinde bir client uygulaması yazacağız. Yada Telnet’ i kullanarak arduino kodunda belirlediğimiz karakterleri göndererekte valflerimizi kontrol edebiliriz. Aşağıdaki gibi bir arayüz hazırlayıp IP adres ve Port kısımlarına kendi verdiğiniz değerleri yazmalısınız.

C# ile Arduino Ethernet Kontrolüü Yapmak
C# ile Arduino Ethernet Kontrolüü Yapmak

C# ile veri iletişimi yapmak için C# kodu aşağıdadır.

Umarım işinize yarar. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.