C# Trackbar Nasıl Kullanılır

Bu yazımızda C#‘ ta bulunan trackbar özelliğini kullanacağız arkadaşlar. Kullanmadım diyen olabilir ama en basit ses düzeyini ayarlamak için kullandığınızı söylebiliriz. Trackbar’ın çok geniş kullanım alanı vardır. Genel olarak bir skaladaki bir değeri ayarlamak ve göstermek için işlev gördüğünü bilmek yeterlidir gerisi hayal gücünüz.

C# trackbar Kullanımı
C# trackbar Kullanımı

Toolbox sekmesinden formunuza trackbar’ ı seçerek ekleyin. Üzerine çift tıkladığınız zaman scroll metodu açılır. Buraya yazdığınız kodlar trackbar’ ı hareket ettirdiğinizde çalışmaktadır. Ben formuna iki adet azaltan ve arttıran buton da koydum ve değeri gösterecek bir textbox ile süsledim. Bu sayede butonlar vasıtasıylada trackbarı değiştirmiş oldum. Ayrıca textbox’ ın keydown özelliğini aktif ederek, textbox’ a değer girerek enter’ a bastığımda da trackbar’ı ayarlamış oldum. Sizde aşağıdaki kod ile deneyebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken minimum ve maksimum değerler. Bu değerler dışında bir değer verirseniz trackbar hata verecektir. Bunu engellemek için try-catch koşulunu kullanabilirsiniz. İleryen zamanlarda trackbar kullanarak servo moor kontrolünü sağlayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.