Bu yazımızda C# SQL INSERT komutunu SQL Server’ da oluşturduğumuz database’ e C# daki bir uygulamamızdan nasıl log atılır onu öğreneceğiz.

İlk önce bağlantımızı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için server adresini, database ismini varsa kullanıcı adı ve şifrenizi içeren connection string‘ inizi oluşturun. Daha sonra INSERT INTO komutu ile database içersindeki tablonun ismini yazarak hangi sutunlara veri göndereceğinizi belirleyin ve addwithvalue komutları ile verilerinizi atayın.

SqlConnection conn = new SqlConnection("Data Source = server_adi;" +
        "Initial Catalog = database_adi; " +
        "Persist Security Info = True; " +
        "User ID = kullanici_adi; " +
        "Password = şifre;");


using (SqlCommand cmd = new SqlCommand())
{
  cmd.Connection = conn;
  cmd.CommandText = "INSERT INTO dbo.test (veri1, veri2) VALUES (@veri1, @veri2)";
  cmd.Parameters.AddWithValue("@veri1", TextBox1.Text);
  cmd.Parameters.AddWithValue("@veri2", TextBox2.Text);
  cmd.ExecuteNonQuery();
}

conn.Close();

Burada dikkat etmeniz gereken .AddWithValue(tablo sutun ismi, veriniz) komutlarındaki textbox kısmındaki veri türlerinin server’ daki tablonuzdaki sutunun veri türüyle aynı olması gerekmektedir. Yani tabloyu oluştururken açtığınız veri1 sutunu char türünde ise verinizinde char türünde olması gerekmektedir. yoksa hata alırsınız. Hatta bazı durumlarda tarih ataması yaptığınızda bilgisayarın tarih-saat formatıyla server’ın istediği tarih-saat formatınında aynı olması gerekebilir.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.