Bobin ayrıca indüktör adıyla bilinir ve en basit elektrikli bileşenlerden biridir. Genellikle bakır telden yapılır ve silindirik olarak üst üste sarılır. Sarım işlemi birden çok kez olduğunda bobin olarak kabul edilir.

Birimi Henry‘ dir. L ile sembolize edilir.

Bobinler, aynı zamanda, bir boğucu olarak adlandırılan bir başka pasif tipte elektriksel bileşendir. Bobin kendisinden veya çekirdeğin içinden geçen akımın bir sonucu olarak bir manyetik alanın indüklenmesiyle tasarlanır.

Bobinler, düz bir merkezi çekirdeğin etrafına sıkıca sarılmış tel ile oluşturulmaktadır; bu, düz bir silindirik çubuk veya manyetik akılarını yoğunlaştırmak için sürekli bir halka olabilir.

Bobinler genellikle, etrafına sarılmış olan iç çekirdeğin tipine göre kategorize edilirler.

Bobin çeşitleri

  1. içi boş çekirdek (serbest hava)
  2. katı demir çekirdekli
  3. ferrit çekirdek
  4. ayarlı çekirdek

Bir bobinden geçen akım, orantılı bir manyetik akı üretir. Ancak, plakaları boyunca voltaj değişimlerine karşı çıkan bir Kondansatörün aksine, bir indüktör, manyetik alanında kendi kendine indüklenen enerjinin birikmesine bağlı olarak içinden akan akımın değişim hızına karşı koyar.

Diğer bir deyişle, bobinler akım değişikliklerine direnir veya bunlara karşıdır, ancak kararlı bir DC akımını kolaylıkla geçirir. Bir indüktörün akımdaki değişikliklere karşı direnme yeteneği ve aynı zamanda manyetik akı bağlantısı olan NΦ orantılılık sabiti ile ilgili olan bu yetenek, Henry Henry’den (H) Joseph Henry’den sonra L sembolü verilen İndüktans olarak adlandırılır.

Henry, kendi başına nispeten büyük bir indüktans birimi olduğundan, Henry’nin daha küçük indüktör alt birimleri için değerini belirtmek için kullanılmıştır.

PrefixSymbolMultiplierPower of Ten
millim1/1,00010-3
microµ1/1,000,00010-6
nanon1/1,000,000,00010-9

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.