Bisikletler Elektronik Vites Mekanizması

Bisikletler Elektronik Vites Mekanizması yapalım. Bisiklet binmeyi çok severim. Bisiklet ile uğraşmayı ise daha çok severim. Bir gün bisikletin ön vites mekanizmasına motor takıp elektromekanik olarak kontrol etmek istedim.

Amacım bisikletler için otomatik vites yapmaktı bu sayede daha az ekipman ve daha hafif bir sistemin tasarlanarak ve sabit kadans sistemi ile kullanıcılara maximum performans sağlanması ve sabit zincir gerilimi sayesinde daha az zincir kopma ve dişli aşınmasını önlemesi bu sayede daha uzun ömürlü ekipman kullanımı sağlamaktı.

İlk önce sistemin nasıl çalıştığını anlamak için mekanizmayı inceledim. Bir telin çekilmesiyle ufak bir mekanizmanın zincir iteleme harektiyle oluştuğunu anladım.

Bisiklet Elektronik Vites Uygulaması
Bisiklet Elektronik Vites Uygulaması

Bu mekanizmaya bir servo motor takarak pic ile kontrol ettim. Kontrol kısmını iki buton ile sola ve sağa çalışacak şekilde programladım.

Bisiklet Elektronik Vites Devresi
Bisiklet Elektronik Vites Devresi
Bisiklet Elektronik Vites Buton Kontrolü
Bisiklet Elektronik Vites Buton Kontrolü

Bu sayede butona basılınca servo motor belirli bir açıda dönmekte ve mekanizma zinciri bir sonraki dişliye geçirmektedir. Burada dikkat etmek ve ayarlamak gereken bazı noktalar vardır. Zincir bir sonraki dişliye geçerken o dişilinin ekseninden biraz daha fazla gitmesi dişliye geçmesi açısından kolaylık sağlayabiliyor. Az iteleme haareketi yaptıtılırsa zincir geçmez veya çok giderse bir sonraki dişliye sürtünmeler olabilir.

Pic Programı

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.