Satranç tahtası üzerindeki taşlar, müsabaka öncesinde düzenli bir şekilde sıralanmış gibi görünürler. Ancak taşların hareket etmeye başlamasıyla birlikte, oyunun kaotik doğası ortaya çıkar. Her iki oyuncu da hamlelerini yaptıktan sonra, oyun tahtasında 400 farklı dizi oluşur. İkinci hamle çiftinden sonra bu sayı 197.742’ye yükselir. Üçüncü hamleden sonra bu sayı 121 milyonu aşar. Her oyuncu, her hamlede daha önce oynanmamış bir oyun yaratır ve oyun giderek özgün hale gelir.

Alberta Üniversitesi’nde çalışan ve dünyanın en iyi Amerikan daması oyuncusu olan Chinook yazılımını geliştiren bilgisayar bilimci Jonathan Schaeffer, “Satrançtaki oyun olasılıklarının sayısı o kadar fazladır ki, kimse kesin sayıyı hesaplayamaz” diyor. Bazı tahminlere göre, bu sayı 10¹⁰⁰⁰⁰⁰’dir. Oyunların yaklaşık 10¹²⁰’si “normal” türdedir: Ortalama 30 seçenekle her hamlede yaklaşık 40 hamle uzunluğunda.

Dünya genelindeki tüm insanların saçlarının sayısı toplamda sadece 10¹⁵, gezegenimizdeki kum tanesi sayısı 10²³ ve evrende yaklaşık 10⁸¹ atom olduğu tahmin ediliyor. Ancak sıradan bir satranç oyununun sayısı, tüm bu sayıların çarpımından daha fazladır. 32 ahşap taşın sıralandığı bir tahta, gerçekten de etkileyici bir başarıdır.

Kategoriler: Diğer

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.