Bu yazımızda bilgisayar neden donar konusuna değineceğiz. Bir kaç sebebinden bahsedeceğim. Bilgisayarın takılmasını engellemek için neler yapılır değinelim.

1. Mouse kontrolü

İnsanlar bilgisayarın takıldığından bahsettiklerinde, genellikle masaüstüne bir fare kullanmak gibi herhangi bir kullanıcı eylemine yanıt vermediği anlamına gelir. Özetle, dondurma hiçbir şeyin olmaması anlamına gelir. Genel olarak, bilgisayarın bozuk olduğu anlamına gelmez, bunun yerine işlemcinin kullanılamayacak bir aşırı yüke maruz kaldığı anlamına gelir. Çok sinir bozucu bir deneyim olabilir, özellikle de bir şey üzerinde çalışıyorsanız, henüz kazanma şansınız olmadı.

2. Aşırı Isınma

Bu tamamen çevresel bir konudur. Aşırı ısınma, sistemin donmasına neden olabilir. CPU, son derece hassas ve bilgisayarın işlevselliğine entegre olduğu için büyük endişe kaynağıdır. Pek çok bilgisayar kullanıcısı, tıslayan yılana benzer şekilde, vantilatörün bilyası dışarı çıktığında belirli bir gürültüyü tanımlar. CPU, eşiğinin üzerindeki sıcaklıklara çok uzun süre dayanamaz – bu nedenle üreticinin depolama ve çalışma koşulları için talimatlarını okumak önemlidir – ve sıcaklık (nem ve nem) uygun bakım için önemlidir. Her zaman bilgisayarınızın deliklerinin engellenmediğinden emin olun. Windows’ta boşta ve yükte sıcaklıkları izlemek için uygun programlar da vardır; bu, kendini gösterdiğinde aşırı ısınmayı tanımlamanıza yardımcı olur.

3. Sürücü Yolsuzluğu veya Hatalar

Aşırı ısınmaya benzer şekilde, donanım arızası sistemin donmasına neden olabilir. Sürücüler, donanım aygıtlarının diğer donanım aygıtlarıyla ve işletim sistemiyle iletişim kurmasını sağlayan yazılım parçalarıdır. Sürücüler bilgisayar sistemi tarafından sürekli kullanılıyor, arıza riski yüksek. Sürücüleriniz için yapabileceğiniz en iyi şey onları en güncel sürüme güncellemektir – yeni bir sürüm kullanıma sunulduğunda. Güncellemeleri bulmak ve cihaz sürücülerinize yüklemek için bir sürücü güncellemesinin indirilmesi ve kurulması tavsiye edilir. Bilgisayarınız rastgele donuyorsa, kayıt defterinizde herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

4. Yazılım Hataları

Üçüncü taraf yazılımı, sistem donmasının en yaygın nedenidir. Bazı uygulamaların işlevleri, eylem gerçekleştirmeye veya Windows’un anlayamadığı kaynaklara erişmeye çalışabilir. İşletim sistemi bir şey anlamıyorsa, kapatılabilir ve donabilir. Bu olası sorunu gidermenin en iyi yolu, bilgisayarınıza yüklenmiş olan tüm üçüncü taraf yazılımlarını güncellemektir. RAM’in test edilmesi önerilir ve disk alanınızın en az% 10’una sahip olduğunuzdan emin olun – Windows’un sanal bellek olarak kullanması için minimum düzeydedir.

5. Bilgisayar Virüsleri

Bazen bilgisayar donması, sisteminize virüs bulaşmış bir işaretidir. En iyi 10 Bilgisayar Virüsü Belirtileri Denetim Listemize bakın, düşük bilgisayar performansı belirtilerinden herhangi birinin tanıdık olup olmadığını kontrol edin:

Erişilemez Disk Sürücüleri
Cevap yok
Yavaş Performans
Yavaş Başlangıç
Çarpma (Asma / Donma)
Kayıp dosyalar
Ekstra dosyalar
Yazıcı sorunları
Olağandışı hata mesajları
Artan sayı Pop-up’lar


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.