Elektorniğe ve kodlamaya başlamak için en iyi kart olarak Arduino Uno‘ yu bilmeyen yoktur. Bu yazımızda arduino kartımızı tanıyacağız özelliklerini öğreneceğiz. Kartımızı ne kadar iyi tanırsak o kadar hükmederiz, ne kadar hükmedersek o kadar istediğimizi yaptırabiliriz arkadaşlar.

Arduino Uno

Arduino Uno, Atmel firmasının ATmega328P serisi 8-bitlik mikrodenetleyicisini kullanır. Arduino Uno özellikleri aşağıdaki gibidir.

Özellikleri
MicrocontrollerATmega328P
Operating Voltage5V
Input Voltage (recommended)7-12V
Input Voltage (limit)6-20V
Digital I/O Pins14 (of which 6 provide PWM output)
PWM Digital I/O Pins6
Analog Input Pins6
DC Current per I/O Pin20 mA
DC Current for 3.3V Pin50 mA
Flash Memory32 KB (ATmega328P) of which 0.5 KB used by bootloader
SRAM2 KB (ATmega328P)
EEPROM1 KB (ATmega328P)
Clock Speed16 MHz
LED_BUILTIN13
Length68.6 mm
Width53.4 mm
Weight25 g

Bu kart bas alınarak bir çok shield devresi tasarlanmıştır. Bu shield denilen devrelerin pin ölçüleri vs arduino uno ile uyumlu olduğundan hiç uğraşmadan bir çok uygulamayı kolayca yapabilmenize olanak tanır. Zaten Arduino’nun çıkama amacıda budur.

Rutin tekrarlanan katma değeri olmayan işler için vakit kaybetmeden direk uygulama geliştirmeniz için bu kart tasarlanmıştır.

Eskiden hatırlayın Microchip’in PIC’leri ilk çıktığı zamanlarda osilatörüydü programlama kartıydı fln günlerce uğraşır duru birde üzerine çalışmadımı kafayı yerdik. Şimdi ise daha ucuza satın alıp direk tak yükle çalıştır.

Arduino Uno’ nun gelen olarak pin yapısı aşağıdaki gibidir.

Arduino Uno Özellikleri

Burada dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var arkadaşlar.

  1. ARduino Uno kartımızı bilgisayara taktığımız zaman Power Led’ nin yandığını görmeliyiz. Yanmıyorsa devreye enerji gelmiyordur yada bir yerde kısa devre vardır.
  2. Tecrübelerime dayanarak Power Jack kısmından yada Vin pininden 6-12V DC arasında ile besleme yapmayı tavsiye etmiyorum çünkü, jakın yanındaki regülatör entegresi çok güçlü olmadığından yanabiliyor. Ben her zaman smps ile 5V pini üzerinde arduinoyu beslediğim zaman daha iyi verim alıyorum.
  3. Beslemelerinizi ya USB portu üzerinden yapın ki bu durumda bilgisayar olması gerekiyor ve bilgisyarın verecebileceği akıma göre devrelerinizi yüklemelisiniz aksi halde usb portlarınızda cırtlayabilir.
  4. Kartınızın çalışıp çalışmadığını ilk başta kontrol edin. Bazen sıkıntı olabiliyor. Bunun için çok basit olarak kart üzerinde bulunan 13.pine bağlı olan LED’i yakıp söndüren bir program yükleyip deneyebilirsiniz. Bu sayede hem mikrodenetleyicinin hemde USB-FTI entegresinin çalıştığına emin olursunuz.
  5. Son olarakta yine kart üzerinde bulunan RX ve TX ledlerini seripot haberleşmesi yaparken kontrol edin. Bu ledlerden TX olan Arduinodan Bilgisayara seriport üzerinden veri gittiğinde yanar, RX olan ise bilgisayardan arduino’ya veri geldiğinde yanar.
  6. Bazen kart üzerindeki usb programlama kısmı bozulabiliyor. Kartınızı hemen çöpe atmayın çünkü arduino bozulmamış olabilir bu durumda, ICSP portundan da arduino’ nuzu programlayabilirsiniz. Bunun için piyasada bulunan Tiny ISP kartı işinizi görecektir.
Arduino Uno Detaylı Pin Diagramı
Arduio Uno Pinout

Arduio Uno Pinout

İnternette araştırısanız Arduino Uno gibi bir çok kartın hem baskı devresi hem de şemasını kolaylıkla bulabilirsiniz. Kart üzerinde daha detaylı tamirler(ucuz olduğundan atın gitsin yenisini alın uğraşmaya değmez) yada geliştirme işlemleri yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda kartımızı bilgisayara takıp ilk programımızı atmayı öğreneceğiz.


1 yorum

Anonim · 6 Mayıs 2018 12:37 tarihinde

güzel bir kaynak

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.