Arduino Pulse Okuma Uygulaması Nasıl Yapılır

Bu yazımızda Arduino Pulse Okuma uygulaması yapacağız arkadaşlar. Bunun için interrupts ve digitalRead() komutlarını kullanacağız. Bir zamanlayıcı kurup bu esnada arduino’ nun ikinci pinine bağlı olan pulse sinyali okunmaktadır. Zamanlayıcı belirlenen değere geldiğinde bir kesme oluşacak ve o ana kadar saydığı pulse değerlerini bilgisayara gönderecektir. Bu sayede pulse sinyalinin hertz bilgisini edinmiş olacağız.

Aşağıdaki kod digitalRead() komutu ile pulse okuma yapılmış arduino kodudur.

Arduino pulse okuma uygulaması içi diğer bir yöntem kesme kullanımıdır. Her pulse darbesinde kesme (interrupts) oluşturarak sayacımızı arttırabiliriz. Buna güzel bir örnek ile gösterelim. Bir türbin debimetreniz olduğunu düşünün ve akış olduğunda türbin bıçakları dönecektir. Bu sayede hall efect sensor her bıçak hareketinde bir pulse üretecektir. Bu pulse bilgilerini okuyarak geçen akış miktarını hesaplamaya yönelik arduino kodunu aşağıda bulabilirsiniz.

Yukarıdaki programda sadece pulse bilgisini saniye bir kez bilgisayara gönderimi yapılmaktadır. İsterseniz debimetrenizin pulse bilgisinin litreye oranını hesaplattırıp litre bilgisini de veya toplam litre gibi değerleri de gönderebilirsiniz. İsterseniz pulse bilgisini bilgisayar ile okuyup hesaplatma işlemini bilgisayara yaptırabilirisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.