Arduino Nedir, kullanımı kolay donanım ve yazılımlara dayanan açık kaynaklı bir elektronik platformdur. Arduino kartları girişleri okuyabiliyor – bir sensör üzerinde ışık, bir düğme veya bir parmağınız ya da bir Twitter mesajı – ve bunu bir çıkışa çeviriyor – bir motoru harekete geçiriyor, bir LED’i yakıp, çevrimiçi bir şey yayınlıyor. Tahtanıza mikrodenetleyiciye bir takım talimatlar göndererek ne yapacağınızı panoya söyleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Arduino programlama dilini (Kablolamaya dayalı olarak) ve İşleme dayalı Arduino Yazılımını (IDE) kullanırsınız.

Yıllar geçtikçe Arduino, günlük nesnelerden karmaşık bilimsel enstrümanlara kadar binlerce projenin beyni oldu. Dünya çapındaki bir yapımcı topluluğu – öğrenciler, hobiler, sanatçılar, programcılar ve profesyoneller – bu açık kaynak platformunun etrafında toplandı, katkıları hem acemiler hem de uzmanlar için büyük yardım sağlayacak inanılmaz miktarda erişilebilir bilgiye eklendi.

Arduino hızlı prototipleme için elektronik bir programlama ve arka plan olmadan öğrencilere yönelik kolay bir araç olarak Ivrea Etkileşim Tasarım Enstitüsü’nde doğdu. Daha geniş bir topluluğa ulaşır ulaşmaz Arduino anakartı yeni ihtiyaçlara ve zorluklara uyum sağlamaya başladı. Basit 8 bitlik kartlardan, IoT uygulamaları, giyilebilir, 3D baskı ve gömülü ortamlara kadar olan ürünleri farklılaştırdı. Tüm Arduino anakartlar tamamen açık kaynaklıdır, kullanıcıları bağımsız olarak geliştirmeleri için yetkilendirir ve en sonunda onları özel ihtiyaçlarına göre uyarlar. Yazılım da açık kaynaklıdır ve dünya çapındaki kullanıcıların katkılarıyla büyüyor.

Arduino Board Çeşitleri

Arduino Nedir Board Çeşitleri

Neden Arduino’yu?
Basit ve erişilebilir kullanıcı deneyimi sayesinde Arduino binlerce farklı proje ve uygulamada kullanılmaktadır. Arduino yazılımı, yeni başlayanlar için kullanımı kolay, aynı zamanda gelişmiş kullanıcılar için esnektir. Mac, Windows ve Linux’ta çalışır. Öğretmenler ve öğrenciler onu düşük maliyetli bilimsel araçlar oluşturmak için, kimya ve fizik ilkelerini ispatlamak için kullanır veya programlama ve robotikle başlamak için kullanırlar. Tasarımcılar ve mimarlar etkileşimli prototipler, müzisyenler ve sanatçılar kurulumlar için ve yeni müzik aletleri ile deneme yapmak için kullanıyorlar. Makers, elbette, örneğin Maker Faire’da sergilenen pek çok projeyi inşa etmek için kullanıyor. Arduino yeni şeyler öğrenmek için önemli bir araçtır. Herkes, çocuklar, hobiler, sanatçılar, programcılar – bir kitin adım adım talimatlarını takip etmeyi veya Arduino topluluğunun diğer üyeleriyle çevrimiçi fikirleri paylaşmayı denemeye başlayabilir.

Ucuz – Arduino anakartlar diğer mikrodenetleyici platformlarına göre nispeten ucuzdur. Arduino modülünün en ucuz versiyonu elle monte edilebilir ve önceden monte edilmiş Arduino modülleri bile 50 dolardan daha ucuzdur.

Çapraz platform – Arduino Yazılımı (IDE) Windows, Macintosh OSX ve Linux işletim sistemlerinde çalışır. Çoğu mikrodenetleyici sistemi Windows ile sınırlıdır.
Basit, açık programlama ortamı – Arduino Yazılımı (IDE), yeni başlayanlar için kolay kullanımlıdır, ancak ileri düzey kullanıcılar için de avantaj sağlayacak kadar esnektir. Öğretmenler için, programlama programlama ortamına dayanır, bu yüzden o ortamda programlamayı öğrenen öğrenciler Arduino IDE’nin nasıl çalıştığına aşina olacaklardır.
Açık kaynak ve genişletilebilir yazılım – Arduino yazılımı, deneyimli programcılar tarafından genişletilebilen açık kaynak araçlar olarak yayınlanmaktadır. Dil, C ++ kütüphaneleri aracılığıyla genişletilebilir ve teknik detayları anlamak isteyen insanlar, Arduino’dan temel aldığı AVR C programlama diline sıçrama yapabilir. Benzer şekilde, isterseniz Arduino programlarınıza AVR-C kodunu doğrudan ekleyebilirsiniz.

Açık kaynak ve genişletilebilir donanım – Arduino kartlarının planları bir Creative Commons lisansı altında yayınlanır, böylece deneyimli devre tasarımcıları modülün kendi versiyonunu oluşturabilir, genişletebilir ve geliştirebilir. Nispeten deneyimsiz kullanıcılar bile nasıl çalıştığını ve para biriktirdiğini anlamak için modülün breadboard versiyonunu oluşturabilirler.

Arduino Başlangıç Adımları

Arduino Başlangıç Adımları

Arduino Nedir konusuna değinmiş olduk. Ek olarak kendi shield kartlarınızı tasarlayıp arduinolarla eşleştirip keyifli anlar geçirebilirsiniz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.