Arduino ile RFID RC522 Okuyucu Uygulaması Nasıl Yapılır

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Mifare RFID RC522 modülü ile arduino üzerinden rf tag veya kart okuma uygulaması yapacağız ve RFID teknolojisine değineceğiz. Hobi kullanımı oldukça yaygın olan bu teknolojinin kullanımı çok basittir. Bu RFID okuyucu 13,56 MHz bandında çalışmaktadır. Dolayısıyla farklı frekanstaki kartları okuma yapamazsınız. Modülü satın aldığınızda, bir RFID okuyucu kartı, bir RFID kartı ve etiketi ile iki sekiz pimli header soketleri geliyor. Biri düz, diğeri 90 dereceye bükülmüş şekilde.

RFID RC522 Pinouts Diyagramı
RFID RC522 Pinouts
RFID RC522 Pinouts

Gömülü ve mikrodenetleyici sistemleriyle çalışıyorsanız, bu modülün SPI ve I2C ile çalıştığını hemen anlayacaksınız. Modül 3.3V ile çalışır ancak çok fazla güç harcamaz, böylece Arduino’nun güç pimine bağlayabilirsiniz.

Arduino RFID RC522 Bağlantı Şeması

Modül 3.3V ile çalıştırılsa bile, pimlerin geri kalanı 5V bandında çalışabilir. Bunun anlamı, RC522 modülünü doğrudan bir Arduino’ya bağlayabilirsiniz. Bağlantıları yaptıktan sonra sırada Arduino IDE’ mize RFID okuyucumuzun kütüphanesini yüklemeye geldi.

Arduino RFID RC522 Bağlantısı
Arduino RFID RC522 Bağlantısı
Arduino RFID Kütüphanesi

Arduino için en popüler RFID kütüphanesi, Miguel Balboa’dan biridir. Github adresinden indirebilirsiniz.

Kütüphaneyi kurduktan sonra, Dosya > Örnekler > MFRC522 sekmesinde bir çok örneğe ulaşacaksınız arkadaşlar. İlk olarak DumpInfo örneğini açıp arduino’ ya yükledikten sonra kartınızı okuyucuya okuttuğunuzda Serial Monitör’ de aşağıda gibi verileri görebilirsiniz.

RFID Kart Belleği içeriği
RFID Kart Belleği içeriği

Burada RFID kartınızın veya etiketinizin içeriğini göreceksiniz. Kart veya etiket benzersiz bir UID ve 1 KB depolama alanı içeriyor (ayrıca satın alınabilecek 4 KB kartlar da var). 1 KB alan 16 kısma ayrılmıştır. Sektörler ayrıca her biri 2 bayt veri içeren 4 bloğa bölünmüştür.

Sadece RFID Kartın UID’sini Okuma

Tanımlamak için kartın kullanıcı kimliğini kullanabilirsiniz. Ürünle birlikte verilen ReadNUID kod örneğini, karta her dokunduğunuzda veya RFID okuyucusunda her etiketlediğinizde yalnızca UID görüntülenecek şekilde değiştirebilirsiniz.

RFID erişimi oluşturmak veya kapıları kilitlemek / kilitlerini açmak istiyorsanız yukarıdaki kod grubunu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kartınızın kullanıcı kimliğini not almak ve ardından girilen kartın kullanıcı kimliğinin belirttiğinizle uyuşup uyuşmadığını kontrol etmektir.

RFID Kart Belleğini Kullanma

Yukarıda belirtildiği gibi, dahil edilen RFID kartı 1 KB hafıza alanı içerir. Bu hafızayı karta veri yazmak için kullanabiliriz. Rfid_write_personal_data sketch, isminizi karta nasıl yazabileceğinizi gösterir:

Bu yazımızda RFID kart okuma teknolojisine değinerek basit bir uygulama yapmış olduk. Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.