Arduino Dijital Kumpas Nasıl Yapılır

Arduino Dijital Kumpas yapalım arkadaşlar. İlk kumpasımı aldığımda lise yıllarındaydım. O zamanlarda tabi dijital kumpaslar vardı ama param çizgili kumpas almaya yetmişti. Önemli değil hala evde çizgili kumpasımı kullanırım ama bu dijitalini yapamayacağım anlamına gelmez. 🙂

Mitutoyo Kumpas
Mitutoyo Kumpas

Basit bir lineer cetvel ve 7 segmentli display modüller ile sizde yapabilirsiniz. Mekaniğini kendi uygulamanıza göre yapın. Kontrolcü olarak Arduino Nano kullanacağız.

Arduino, MAX7219, Lineer Cetvel
Arduino, MAX7219, Lineer Cetvel

Lineer cetvellerin nasıl çalıştığına bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Lineer cetveli Arduino’ nun istediğiniz analog pinine bağlayın, ben 2.pine bağladım. Max7219 modulününde bağlantılarını yapın. Daha önce bu modülü kullanılmasını da incelemiştik.

Dijital kumpas yapımı için arduino koduna iki adet buton eklenmiştir. Butonların biri minimum noktasını hafızaya kaydetmek için, diğeri de programda belirlediğimiz noktada cihazı kalibre etmek için konulmuştur. Bu sayede cihazı kalibre etmiş oluyoruz arkadaşlar. Bu değerler arduino’nun eprom hafızasına kaydedilmektedir. Enerji kesilmesi durumunda tekrardan kalibre etmenize gerek kalmaz, hafızadan okunur.

Arduino Kumpas Uygulaması
Arduino Kumpas Uygulaması

Bundan sonra arduino analog pinine bağlı olan lineer cetvel voltaj değerlerini okuyarak milimetreye dönüştürüp 7 segmentli display ekranlarına yazmaktadır. Kalibrasyonu yaparken başka bir kumpas kullanmanızı tavsiye ederim. İyi çalışmalar.

Arduino Dijital Kumpas Uygulaması
Arduino Dijital Kumpas Uygulaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.