DHT11 ve MAX7219 ile Sıcaklık Alarm Uygulaması – Arduino

Daha önce yaptığımız sıcaklık sensor DHT11 ve MAX7219 7 segmentli display modül uygulamalarımızdan edindiğimiz bilgileri ile bu sefer sıcaklık sensor alarm uygulaması yapcağız. Eğer sıcaklık sensörü ve 7 segmentli modül hakkında bilginiz yoksa önceki yazılarımızı okumanızı tavsiye derim.

Bu uygulamamızda Arduino Nano kullanacağız, bağlantı pinlerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Önemli olan programda bunları tanımladığımız şekilde devrey iinşa etmek yada tam tersi devreyi nasıl inşa ettiysek programı ona göre yazmak.

Arduino DHT11 MAX7219 ile sıcaklık sensor uygulaması
Arduino DHT11 MAX7219 ile sıcaklık sensor uygulaması

DHT11 sensörü hem sıcaklık hem de nem bilgisini seri iletişim olarak tek pinden arduino’ ya göndermektedir. Sıcaklık bilgisi celcius olarak, nem bilgisi %lik olarak gelmektedir. Aşağıdaki kodu incelediğimizde dipslay_set(); diye bir fonksiyon görmekteyiz. Bu fonksiyon sensorden okunan bilginin max7219 modulune doğru bir şekilde yazdırmak için oluşturulmuştur.

Programı derleyebilmeniz için DHT11 sensor ve MAX7219 modul kütüphanelerinizin Arduino IDE’ nize yüklü olması gerekmektedir. Aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

DHT11 Arduino Library on GitHub 

MAX7219 Arduino Library on GitHub

Programın çalışması şu şekildedir; ilk önce DHT11 sensorundeki sıcaklık değeri okunur. Daha sonra bu değer MAX7219 modülene gönderilir. Trimpot değeri map() fonksiyonu ile interpolasyon yapılarak üst sıcaklık limiti belirlenir. Eğer sıcaklık değeri üst limiti aşarsa LED yanar. Altına düştüğünde ise LED söner. Basit bir sıcaklık alarm uygulaması görevi görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.