Günümüzde neredeyse tüm otomobil firmaları otonom araçlar üzerine çalışıyor ve birçok prototip de mevcut. Ancak tam otonom sürüş için en az 4. düzey bir otomobil geliştirmek gerekiyor ve henüz satışa sunulan bir araç bu seviyede değil. Mevcut teknolojiye sahip araçlar en fazla 2. düzey otonom sürüş sunabiliyorlar.

Bu yavaş ilerleyen gelişim sürecinde Comma.ai tarafından geliştirilen OpenPilot projesi oldukça ilgi çekici bir alternatif sunuyor. Bu proje sayesinde mevcut aracınızı akıllandırabilir ve otomobilinizi 2. düzey otonom sürüş düzeyine yükseltebilirsiniz. Bunun için Comma Two adlı bir cihaz kullanılıyor.

Comma Two cihazı, belirli otomobil marka ve modelleriyle uyumlu olarak çalışıyor ve aracın OBD portuna bağlanarak otomobili kontrol ediyor. Ön cama monte edilen bu cihaz sayesinde aracınızın mevcut teknolojisi iyileştiriliyor ve otomobilinizi daha akıllı hale getiriyor.

OpenPilot projesi, açık kaynağın gücünü arkasına alarak herkesin kullanabileceği bir çözüm sunuyor. Cihazın fiyatı da oldukça makul seviyede (1000 dolar) ve birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bugüne kadar OpenPilot’u kullanan araçlar toplamda 40 milyon km’den fazla yol yaptılar ve bunun yaklaşık yarısı otonom sürüş olarak gerçekleşti.

OpenPilot, yapay zeka teknolojisi sayesinde sürekli olarak geliştiriliyor ve mobil internet bağlantısıyla araçtan toplanan veriler merkezi bir sisteme iletiliyor. Böylece sistem her geçen gün daha da iyileşiyor ve yeni marka ve modelleri de desteklemesi mümkün hale geliyor.

Sonuç olarak, tam otonom sürüş için hala çalışmalar devam ediyor ancak Comma.ai’nin OpenPilot projesi gibi alternatifler sayesinde mevcut araçlarımızı daha akıllı hale getirebilir ve otonom sürüş deneyiminden faydalanabiliriz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.