Altın Oran matematiksel bir orandır. Genellikle doğada bulunur ve tasarımda kullanıldığında, estetik açıdan göze hoş gelen organik ve doğal görünümlü kompozisyonları teşvik eder. Ama Altın Oran tam olarak nedir ve kendi tasarımlarınızı geliştirmek için nasıl kullanabilirsiniz?

Matematiksel olarak ifade edilirse, iki oran, toplamlarının oranının iki büyüklükten daha büyük olması ile aynıysa, Altın Orandadır. Aşağıdaki resme bakarak a / b altın orandır.

Altın Oran

Altın Oran Sabiti aşağıdaki formül ile de ifade edilebilmektedir.

Tarihçesi

Mısırlıların Büyük Piramitlerin tasarımında hem pi hem de phi kullandıkları anlaşılıyor. Yunanlıların bazıları tarafından Parthenon’un tasarımını bu orana dayandırdığı düşünülmektedir, ancak bu bazı varsayımlara tabidir.

Yunanlı bir heykeltıraş ve matematikçi olan Phidias (M.Ö. 500-432), Phi’yi incelemiş ve Parthenon’a ait heykellerin tasarımına uyarlamıştır.

Platon (M.Ö. 428 – M.Ö. 428), “Timaeus” da sunulan doğa bilimleri ve kozmoloji hakkındaki görüşlerinde, altın bölümün tüm matematiksel ilişkilerin en bağlayıcılığını ve kozmosun fiziğinin anahtarı olduğunu düşünmüştür.

“Elementler” de Euclid (M.Ö. 365 – M.Ö. 300), 0.6180399… noktasında bir çizgiyi bölen “uç ve ortalama orantıda bir çizgiyi bölme” olarak adlandırılır. Bu daha sonra altın ortalamasının terimin kullanılmasına yol açmıştır.

Uygulama Alanları

Altın Şekiller

Tasarımda en çok kullanılan altın şekiller Altın Dikdörtgenler, Altın Daireler, Altın Sarmal ve Altın Üçgenlerdir. Birçok kez, bunlar büyüleyici tasarım kompozisyonları oluşturmak için kombinasyon halinde kullanılır.

Golden Ratio Shapes

Icon ve Logo Tasarımları

Bir simge veya logo tasarlarken, üçgenler, kareler, daireler ve spiraller gibi Altın Şekiller yaygın olarak kullanılır. Altın şekillerin doğru kullanımı, uygun bir dengeye sahip olabilir ve iyi bir tasarımı harika bir duruma dönüştürebilir. Bu bölümün bütünüyle büyük bir bölümü olduğundan, bu bölümün birçok ayrıntıya girmeyeceğiz. Bununla birlikte, aşağıda simgeler ve logolarda altın oranının kullanılması ile ilgili bazı örnekler verilmiştir.

Golden Ratio Logo

Twitter logosu geometriyi kullanır ve büyük ölçüde mükemmel çevrelere dayanır. Altın Oran ile hizalandığında küçük bir hassasiyet eksikliği var, ancak çoğunlukla Twitter logosu, denge, düzen ve uyum için Altın Daireler kullanılmıştır.

Golden Ratio Twitter

Doğadaki Tasarımlar

Doğanın eşsiz formları boyunca (eğreltiotu, çiçekler, deniz kabukları, hatta kasırgalar) bulabilirsiniz. Belki de bu yüzden görsel olarak çekici buluyoruz. Çünkü, aslında, doğanın en iyisi.

Golden Ratio Nature

İnsan Vücudu

Evrenin tasarımı ve içindeki her şeyde bulunan Altın Orantı’nın birçok örneği vardır, ama en önemli şeylerden bir tanesi insan vücudu olarak sayısız örneği vardır.

Golden Ratio Human

Mimari Yapılarda

Altın Oran ve Phi’nin temsil ettiği eşsiz oran inkar edilemez bir matematik kavramıdır. Altın Oranın varlığı, 4000 yıl öncesine dayanan mimaride bulunmuştur. Antik Büyük Piramitlerden modern CN Kulesi’ne kadar, estetik açıdan güzel yönleri her zaman mevcut.

Golden Ratio Architecture

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.