Akıllı hoparlörler üzerinde yapılan çalışmalar ve akıllı telefonlarımızda beliren Amazon’un Alexa, Google Asistanı ve Apple’ın Siri gibi dijital asistanları hayatımızın düzenli bir parçası haline geliyor. Her gün kullandığımız birçok teknolojide olduğu gibi, bu AI yardımcılarını daha verimli çalışmalarını sağlamak için ayarlayabiliriz.

Özellikle, bir grup eylemi tek bir ses komutunda bir araya getiren ve kısayol adı verilen rutinlerden bahsediyoruz.

Örneğin, “Alexa, günaydın” derken ışıkların yanacak ve o sabah-motivasyon çalma listesinin konuşmacılardan seslenmeye başlaması için bir rutin kurabilirsiniz. Veya bir iPhone kullanımı, bir aile üyesine kısa mesajla güncelleme gönderen, Apple Haritalar’daki gezinme yollarını gösteren ve akıllı termostatın ısınmaya başlamasını söyleyen bir kısayolu tetiklemek için “eve gidiyorum” diyebilir.

Alexa Ekran Görüntüsü
Alexa

Amazon’un dijital asistanıyla rutinler oluşturmak için önce ücretsiz Alexa uygulamasını indirmeniz (Android ve iOS için) ve Amazon kimlik bilgilerinizle giriş yapmanız gerekir. Gereksinim duyduğunuz tek şey bu, ancak Alexa’nın sahip olduğu bir cihaza sahipseniz, onu da bağlayabilirsiniz: Rutinler şu anda Amazon Echo, Echo Plus, Echo Dot ve Echo Show’da çalışıyor.

Google Assistant Ekran Görüntüsü
Google Assistant

Google Asistan ile rutinler, Alexa için yaptıkları gibi çalışır. Ücretsiz Google Asistan uygulamasıyla her şeyi kontrol edersiniz (Android ve iOS için). Yine, isteğe bağlı olarak bu durumda Google Ana Sayfa ailesinden bir akıllı cihaz bağlayabilirsiniz.

Siri
Siri

Siri uygulamasında, rutinler kısayol olarak adlandırılır. Bunları herhangi bir iOS cihazında yaratırsınız, daha sonra aynı Apple kimliğine bağlı MacOS’ta Siri olmasa da en azından henüz olmasa da onları bir iPhone, iPad, Apple Watch veya HomePod’dan çalıştırın. Başlamak için Kısayollar uygulamasını indirmeniz gerekir.

Kaynak


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.