AKINOID Geliştirme Kartı’ nı internette gördüğümde yerli bir üretim olduğu için dikkatimi çekti ve inceleyip yorumlarımı yazmak istedim. Konya Merkezli Akın Robotik tarafından geliştirilip üretilen bu geliştirme kartında ARM tabanlı mikrodenetleyici kullanılmıştır. Arduino var bir görünüme sahip.

Birkaç modeli var bunlardan en düşük olanı Akınoid GK-164 modeli. Diğer modellerine internet sitesinden inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

https://www.akinoid.com

Akınoid GK-164 Özellikleri

Sitesindeki açıklamada bilgisayar ortamında KEIL , IAR , ECLIPSE veya TRUESTUDIO gibi STM32 derleyicilerini kullanarak mikro denetleyiciyi programlayabileceğimizden bahsetmiş ve programlama olarak bir harici programlama kartı olduğu anlaşılıyor.

AKINOID Geliştirme Kartı

Bence harici programlama kartı bir dezavantaj. Arduino’ nun PIC mikrodenetleyicisini piyasan silme sebebi de buydu, kendi üzerine entegre edilmiş programlayıcı. Yeni PLC’ ler bile bir ethernet kablosu programlanabilir hale dönüştü.

Ek olarak, pin yapısı piyasada bulunan diğer kartlara uyumlu yapılmaması bir dezavantaj daha olabilir. Çünkü, alternatif kartlar için üretilmiş çok popülar kullanılan shield ürünleri var. Bu ürünleri direk bu kart üzerinde kullanabilmek güzel olurdu.

Fiyat olarak bu özelliklerdeki kartlardan daha ucuz olabilir ama üzerine biraz daha koyarak Raspberry Pi alırdım açıkcası.

Yerli üretimi destekleyen biri olarak, kartın üzerinde programlama kartı entegre edilmiş, populer shield’ ler için uyumlu pin yapısına ve daha fazla Türkçe kaynak yaratılabilirse tercih sebebi olabilir. Akın Robotik firmasının yerli üretime kazandırdığı bu kart için teşekkür eder yeni ürünleri dört gözle beklerim.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.