7 Segmentli Display‘ ler gösterge kullanımlarında oldukça popüler devre elemanı olarak kullanılmaktadır. Bir çok çeşitli boyutlarda ve renklerde üretimektedir. 7 Segment denilen şey 7 adet LED demektir. Bazı segment modellerinde ek olarak nokta için de bir LED kullanılmaktadır.

7 Segmentli Display Çeşitleri

7 Segmentli Display Çeşitleri

7 Segmentli Display’ in içinde LED’ lerin aynı uçları birbirlerine ortak olarak bağlanmıştır. Bu sayede pin sayısı en aza indirilmiştir. Bazı modeller Ortak Katot (Comman Katode) bazı modeller ise Ortak Anot (Comman Anode) olarak iki farklı şekilde üretilmektedir. Aşağıdaki grafikte bağlantı şekillerini görebilirsiniz.

7 Segmentli Display İç Yapısı

7 Segmentli Display İç Yapısı

Bu displayleri sürmek için özel olarak geliştirilmiş entegreler vardır. 4511, 7447 gibi BCD to 7 Segment Driver entegreleri ile displayler kolaylıkla sürülebilmektedir. Sadece 4 pin (A,B,C,D) ile 0-9 ve A-F ye kadar numerik değerleri dipslayde gösterebilirsiniz.

4511 entegresi 7 Segmentli Display Bağlantısı

4511 entegresi Segmentli Display Bağlantısı

Bu entegrelerin iç yapısına bakıldığında lojik kapı devreleri kullanıldığını görmekteyiz. Bu entegreler olmadığı zamanlarda aşağıdaki gibi devreler yapılmaktaydı.

4511 entegresi logic block

4511 entegresi logic block

Neyse ki teknolojinin gelişmesiyle bir çok şeyin ufaltılarak üretilmesi mümkün oldu ve daha ufak entegreler tasarlanarak displayleri sürmek kolaylaştı.

4511 ve 7447 entegrelerinin doğruluk tablosu (truth table) aşağıdaki gibidir.

4511 ve 7 Segmentli Display Truth Table (Doğruluk Tablosu)

4511 ve 7 Segmentli Display Truth Table (Doğruluk Tablosu)

Bu kodlamanın aynısını Arduino ile de oluşturabilirsiniz. Bu entegre bize 4 pin ile 7 pinli bir displayı kontrol etmemize olanak sağlıyor. Eğer Segmentli dipslayi direk Arduino’ ya bağlayacak olursak 7 pin kullanmamız gerekmektedir.

Arduino Segmentli Display Bağlantısı

Arduino Segmentli Display Bağlantısı


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.