Robot mühendisliği 2018’de uzun bir yol kat etti. Yıl bitmemiş olsa da, robotiğin gelecekteki olasılıklarının nasıl görüneceğine dair bazı heyecan verici örnekler gördük. Şimdiye kadar 2018’de açılmış en etkili robotik icatlardan 10 tanesine bakalım ki bu, endüstrinin geleceğinin nerede olduğuna dair bir resim hazırlamaya yardımcı olabilir.

1.Ubtech Robotics Walker

Ticari markete çarpan ilk iki ayaklı robot olan Walker, sesle veya dokunmatik ekranı ile etkinleştirilebilir ve robotik bir uşak görevi görür. Bu otomatik ev yardımcısı akıllı evinizi kontrol edebilir, müzik çalabilir ve dans edebilir, takviminizi programlamaya yardımcı olabilir, evi devriye gezebilir ve görsel izleme ve hareket algılaması sağlayabilir. Walker şu anda kolsuz olsa da, kullanışlılığını daha da artıracak robot kollar geliştiriliyor.

Ubtech Robotics Walker
Ubtech Robotics Walker

2.ForwardX CX-1 Robotics Suitcase

Aramızdaki sık el ilanları CX-1’in güç tasarrufu potansiyeline gıpta edecek. Temel olarak, bagaj taşımak için çaba harcayan özelliklerle dolu akıllı bir çanta. Elektrikli tekerlekler, sahibini özerk bir şekilde takip etmesine izin verir, yüz tanıma ile desteklenir, böylece engelleri tespit etmek ve kaçmak için kullanıcıları ve sensörleri bağımsız olarak izleyebilir. CX-1 belli bir mesafenin üzerine çıkarsa, kullanıcının akıllı bilekliği üzerinde bir alarmın çaldığı bir hırsızlık önleyici sistem bile var.

ForwardX CX-1 Robotics Suitcase
ForwardX CX-1 Robotics Suitcase

3.Somnox Sleep Robot

Gövde yastığı, Somnox uyku robotuyla robotik bir yükseltme aldı. Bu robotik cihaz, aramızdaki uykusuzlukları rahatlatmak için solunum fonksiyonunu taklit ederek bir başkasının yanında uyuma hissini kopyalar. Buradaki fikir, Somnox’un endişeli uyuyanların sakinleşmelerine yardımcı olur ve onlara daha hızlı uykuya dalmalarına yardımcı olacak bir nefes alma modeli verir. Bir “nefes alma” robotunu bağlama fikri bazılarına rahatsız edici gelse de, Somnox zaten popüler olduğunu kanıtladı.

Somnox Sleep Robot

Somnox Sleep Robot

4.Boston Dynamics SpotMini

Boston Dynamics cazibe saldırılarını dağıtmasıyla bilinmemektedir. Koşan ve zıplayan köpeğe benzeyen robotlarının çok görüntülenen videoları, izleyicileri eşit ölçüde heyecanlandırıyor ve korkutuyor. Belki de hepsinden daha rezil ve etkileyici olan SpotMini’dir. Kapıları koşabilir, zıplayabilir ve hatta açabilir. Bu yılın başlarında yayınlanan bir videoda, hafif insan müdahalesi karşısında bile görevler yürüdüğü görüldü. Bizi bekleyen ya da istemeyen Skynet tarzı teknolojik distopinin habercisi olduğunu hissediyor olsanız da, teknolojinin potansiyel uygulamalarının kafa karıştırıcı olduğunu inkar etmiyorsunuz.

Boston Dynamics SpotMini
Boston Dynamics SpotMini

5.Care OS Smart Mirror

Sizinle konuşan sihirli aynalar artık sadece masal özelliği olmayacak gibi görünüyor. Care OS aynası, cilt bakımı konusunda tavsiyede bulunmak, müzik dinlemek ve özçekim yapmak için hareket kontrollerini ve yüz tanıma özelliğini kullanır. Kullanıcıların dermatolojik sağlığını analiz etmek için kamerayı kullanan ve daha büyük, yerel ölçekte de olsa, hidrasyon ve UV maruziyeti hakkında önerilerde bulunan, geliştirilmekte olan diğer akıllı telefon uygulamalarına benzer.

Care OS Smart Mirror
Care OS Smart Mirror

6.Robomart

Robomart, markete gezilerinizi geçmişte bıraktığınızı, size yiyecek siparişi verebilecek AI destekli özerk bir araç sunmayı hedefliyor. Gıda perakendecileri teknolojiyi kiralayacak ve çevrimiçi bakkal siparişlerini saatte 25 mil hızla yapabilen Robomart filosuna yol açacaktı. California’nın Bay Area’sı için bu yaz bir pilot lansmanı yapılacak.

Robomart
Robomart

7.Sophia

Önceki yıllarda yinelemeler olmasına rağmen, Sophia‘nın gerçekten bir sıçrama yaptığı 2018 CES’teydi. Hong Kong’un Hanson Robotics’in devam etmekte olan beyni, Sophia, akıllı, empatik yapay zekanın en etkileyici ekranlarından biri. İnsanlık robotunda bir dönüm noktası olan Sophia’nın yazılımı Google tarafından desteklenmektedir ve akıllı retorts, felsefe ve hatta zaman zaman iyi zamanlanmış şaka içeren insanlarla gelişmiş sohbetler yapmasına yardımcı olmuştur. Ticari uygulamalar henüz net olmasa da, Sophia akıllı AI tarafından sunulan olasılıkların gerçekten çarpıcı bir örneği olmaya devam ediyor.

Sophia
Sophia

8.Aeolus Bot

Aeolus Bot, robotik piyasasını her zamankinden daha ciddi ev uygulamalarına yakınlaştırıyor. Bu ev asistanı botu zemini süpürme, eşyaları temizleme ve uzaklaştırma ve evi koruma kapasitesine sahiptir. Alexa’da koşarken, günlüğünüzü alışverişe ve organize etmeye de yardımcı olabilir. Hala prototip aşamasında, ancak üretici Aeolus Robotics, ticari bir modelin sadece ufukta olduğundan emin.

Aeolus Bot
Aeolus Bot

9.Giles Walker’s Robotic Strippers

Yakında herhangi bir zamanda dünya çapındaki ev işlerine yardım etmemelerine rağmen, sanatçı Giles Walker tarafından yapılan robotik striptizciler kesinlikle CES fuarında bazı kafaları çevirdi. Robotik dansçılar kutuplara sarıldı ve sallandı, CCTV kamera kafalarını katılımcıların kendileri gibi dolaştırdı ve tıpkı insan meslektaşlarının yaptığı gibi paralarını attılar. Walker, robotları İngiltere genelinde CCTV kameraları fark ettikten sonra röntgenciliğe ve gözetim durumuna yönelik bir yorum olarak nitelendirdi, ancak “striptizciler” in popülaritesi, onu şirketlere ayırmak için bir yan iş kurmasını sağladı.

Robotic Strippers
Robotic Strippers

10.Kuri

Tüm yerli yardımcı robotlar arasında Kuri, halihazırda gönderilmeye başlanan preorder’larla yaygın olarak benimsenen ilk sırada görünüyor. Bir dizi sensör sayesinde soruları cevaplama ve evinizi izleme yeteneğine sahip özelliklerle doludur. Tasarımında basit ve eğlenceli ve evin etrafında kullanışlı olması, Kuri’nin günlük yaşamda gerçeğe dönüşecek ilk robot olması muhtemel görünüyor.

Kuri
Kuri

Kaynak


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.