Bu yazımızda Arduino Sensor modüllerinden bahsedeceğiz. Piyasa geniş yelpazede satılan ihtiyacınıza uygun Arduino ile uyumlu yüzlerce sensor bulabilirsiniz. Sensörler dış dünyada neler olup bittiğini bilmemize izin veriyorlar. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey için sensörler vardır arkadaşlar. 10 TL altı 21 adet Arduino sensor modüllerinden bahsedeceğiz.

1. HC-SR04 Ultrasonik Modülü

HC-SR04 ultrasonik sensör, yarasalar gibi bir nesneye olan mesafeyi belirlemek için sonar kullanır. Kullanımı kolay bir pakette, yüksek doğrulukta ve kararlı okumalarla mükemmel temassız aralık algılama sunar. İşte bu modülün nasıl kullanılacağı hakkında eksiksiz bir kılavuz.

HC-SR04 Ultrasonic Sensor Modul

HC-SR04 Ultrasonic Sensor Modul

2. IR Kızılötesi Engel Kaçınma Sensörü Modülü

Bu modülün kullanımı çok kolaydır ve sensörlerin yakınındaki nesneleri algılamak için sıklıkla robotlarda kullanılır. Bu sensörler, bir nesneyi algıladığında sinyal veren dijital bir çıkış pimine sahiptir. Modül bir engel tespit ettiğinde, karttaki yeşil gösterge ışığı yanar. Modül 2 ~ 30cm mesafeyi, 35 ° tespit açısını tespit eder.

IR Infrared Sensor

IR Infrared Sensor

3. Toprak Higrometre Algılama Modülü Toprak Nemi Sensörü

Bu, topraktaki nemi tespit etmek için kullanılabilecek basit bir su sensörüdür. Nem belirli bir eşiğin üstünde olduğunda yüksek bir sinyal verir. Ayrıca değeri nem seviyesi ile orantılı olan bir analog sinyal de okuyabilirsiniz. Otomatik bir kendi kendine sulama tesisi oluşturmak için bu sensörü kullanın. Higrometre modülünü Arduino’nuzla nasıl kullanacağınızla ilgili tam bir kılavuz.

Toprak Nem Sensoru

Toprak Nem Sensoru

4. Mikrofon Sensor
Bu sensör ses algılama için kullanılır. Bu modül iki çıkışa sahiptir: AO (analog çıkış) veya DO (dijital çıkış). Dijital çıkış, ses yoğunluğunun belirli bir eşiğe ulaştığı zaman yüksek bir sinyal gönderir. Eşik-duyarlılığı sensördeki potansiyometre ile ayarlanabilir.
Mikrofon Sensor

Mikrofon Sensor

5. Dijital Barometrik Basınç Sensörü Kartı

Ortamın mutlak basıncını ölçmek için bu modülü kullanabilirsiniz. Basınç ölçümlerini rakıma dönüştürerek, örneğin robotunuzun veya merminizin yüksekliğini belirlemek için güvenilir bir sensörünüz vardır. Bu sensör ayrıca sıcaklık ve nemi ölçer.

Barometre Sensor Modulu

Barometre Sensor Modulu

6. Fotorezistör Sensörü Modülü Işık Algılama Işığı (LDR)

Bu modülü Arduino ile ışık tespiti için kullanabilirsiniz. Işık şiddetini algılayıp aydınlatma sisteminizi kontrol edebilirsiniz.

LDR Sensor

LDR Sensor

7. Dijital Termal Sensör Modülü Sıcaklık Sensörü Modülü

Termal sensör modülü, ortam sıcaklığına çok duyarlıdır, genellikle ortam sıcaklığını tespit etmek için kullanılır. Potansiyometrenin ayarlanması sayesinde, sıcaklık algılama eşiğini değiştirebilirsiniz.

Sıcaklık Sensoru

Sıcaklık Sensoru

8. Döner Enkoder Modülü Tuğla Sensörü Geliştirme Kurulu

Döner kodlayıcıyı döndürdüğünüzde pozitif yönde ve ters yönde sayılır. Dönme sayıları sınırlı değildir. Döner kodlayıcıdaki düğmelerle başlangıç durumuna sıfırlayabilir ve 0’dan saymaya başlayabilirsiniz.

Rotary Encoder Sensor

Rotary Encoder Sensor

9. MQ-2Gas Sensörü Modülü Duman Metan Bütan Algılama

Bu sensör modülü hassas bileşen olarak bir MQ-2 kullanır ve bir koruma direncine ve gemide ayarlanabilir bir direncine sahiptir. MQ-2 gaz sensörü, LPG, i-bütan, propan, metan, alkol, Hidrojen ve dumana duyarlıdır. Aile ve endüstride gaz kaçağı tespit ekipmanlarında kullanılabilir. Hassas gazın direnci, hedef gazın konsantrasyonu değiştikçe değişir.

Duman ve Gaz Sensorü

Duman ve Gaz Sensorü

10. SW-420 Hareket Sensörü Modülü Titreşim Anahtarı

Bu modül çeşitli titreşim, hırsızlık alarmı, akıllı araba, deprem alarmı, motosiklet alarmı, vb etkisini tetiklemek için kullanılabilir.

SW-40 Hareket Sensoru

SW-40 Hareket Sensoru

11. Nem ve Yağmur Algılama Sensörü Modülü

Bu bir yağmur sensörü. Her türlü hava gözlemi için kullanılır. Yağmur sensörü modülünün Arduino ile nasıl kullanılacağına dair eksiksiz bir kılavuz.

Yağmur Sensorü

Yağmur Sensorü

12. Pasif Zil Modülü

Basit bir ses yapım buzzer modülü. Bu modülü sürmek için yüksek veya düşük olarak ayarladınız. Frekansı değiştirerek farklı bir ses duyarsınız.

Buzzer

Buzzer

13. Hız Sensörü Modülü

Takometre, motorun hızını test etmenizi sağlayan basit bir modüldür. Motor hızı algılama, darbe sayısı, pozisyon limiti vb. için yaygın olarak kullanılabilir.

Hız Sensor Modulu

Hız Sensor Modulu

14. IR Kızılötesi Alev Algılama Sensörü Modülü

Alev algılama sensörü modülü aleve duyarlıdır, ancak sıradan ışığı da tespit edebilir. Bu genellikle bir alev alarmı olarak kullanılır. 760nm ila 1100 nm aralığında bir dalga boyunda bir alev veya ışık kaynağı tespit eder. Alev tayfına karşı özellikle hassas, yaklaşık 60 derece algılama noktası.

Alev Agılama Sensoru

Alev Agılama Sensoru

15. 5V 2 Kanallı Röle Modülü

Bu 2 Kanal 5V Röle Modülüdür. 5V gibi düşük voltajlarla, yüksek voltajlarda çalışan çeşitli cihazları kontrol etmenizi sağlar. Herhangi bir mikrodenetleyici ile doğrudan kontrol edilebilir. Daha Önce 16 kanallı kart ile ilgili uygulama yapmıştık. (Bkzn. Arduino 2×16 io kart uygulaması)

Röle Kartı 2-kanal

Röle Kartı 5V 2-kanal

16. Breadboard Güç Kaynağı Modülü 3.3V 5V

Breadboard’unuza güç sağlayan basit bir modül. Hem 3.3V hem de 5V besler. Bu, breadboard devrelerinizi harici bir güç kaynağından güçlendirmek için özellikle yararlıdır.

Breadboard Güç Kaynağı

Breadboard Güç Kaynağı

17. HC-SR501 Pyroelektrik Kızılötesi Sensör Modülü

PIR sensörü, insanlardan veya evcil hayvanlardan gelen hareketi algılamanıza izin veren küçük bir modüldür. Mikrodenetleyicinizle entegrasyonu kolaydır.

HC-SR501 Hareket Sensoru

HC-SR501 Hareket Sensoru

18. İvmeölçer Modülü

Bu modül hızlanmayı ölçer. Oynatıcıdan gelen hareketi ve eylemleri algılamak için taşınabilir aygıtlarda ve video oyun denetleyicilerinde yaygın olarak kullanılır.

İvme Sensorü

İvme Sensorü

19. DHT11 Sıcaklık ve Nem Sensörü

Odanızdaki veya dışarıdaki sıcaklığı ve nemi ölçmek için harika bir sensör. Arduino ile sorunsuz bir şekilde basitçe kullanabilirisiniz. (Bkzn. Arduino DHT11 Uygulaması)

DHT11 Sensor Modulu

DHT11 Sensor Modulu

20 veya 21. RF 433MHz Verici / Alıcı

Bir mikrodenetleyiciden diğerine gönderilen verilere ihtiyacınız varsa, 433MHz bağlantı modülleri bunu yapmanın ucuz bir yoludur (tüm veriler Radyo Frekansı ile gönderilir).

RF 433 MHz Alıcı Verici Modul

RF 433 MHz Alıcı Verici Modul

21. ESP8266 WiFi Modülü

Son olarak bu modül 10 TL’ den biraz daha pahalı olabilir, ancak yukarıdaki sensorler ile bütünleştiğinde mükemmel işler çıkarabilirsiniz. Bu modül e-posta gönderebilir, bir web sunucusuna ev otomasyonu yapabilirsiniz, LED’leri kontrol edebilir, röleleri çektirebilirsiniz. Yukarıdaki Arduino sensor modüllerini kullarak bu modül ile veri aktarımını network üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

ESP8266 Wifi Modul

ESP8266 Wifi Modul

Bu Arduino sensor modulleri ile yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüz ile sınırlıdır arkadaşlar. İyi çalışmalar,


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.