Python, Guido van Rossum tarafından geliştirilen, yorumlanmış, nesne yönelimli bir programlama dili. Bu isim van Rossum’un en sevdiği televizyon şovlarından Monty Python‘un Uçan Sirkinden gelmektedir.

Monty Python ve Guido von Rossum

Monty Python ve Guido von Rossum

Python, dinamik semantik ile yorumlanmış, nesne yönelimli, yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Dinamik yazım ve dinamik ciltleme ile birleştirilen yüksek düzeydeki veri yapıları, Hızlı Uygulama Geliştirme için çok çekici hale getiriyor ve mevcut bileşenleri birbirine bağlamak için bir komut dosyası veya yapıştırıcı dili olarak kullanılmasını sağlıyor. Python’un basit, öğrenmesi kolay sözdizimi okunabilirliği vurgular ve bu nedenle program bakım maliyetini azaltır. Python, program modülerliği ve kod yeniden kullanımını teşvik eden modülleri ve paketleri desteklemektedir. Python yorumlayıcısı ve geniş standart kütüphanesi, tüm büyük platformlar için ücretsiz olarak kaynak veya ikili formda mevcuttur ve serbestçe dağıtılabilir.

Çoğu zaman, programcılar sağladığı yüksek üretkenlik nedeniyle Python’a aşık olurlar. Derleme adımı olmadığından, düzenleme testi hata ayıklama döngüsü inanılmaz derecede hızlıdır. Hata ayıklama Python programları kolaydır: bir hata veya kötü giriş hiçbir zaman bölümleme hatasına neden olmaz. Bunun yerine, yorumlayıcı bir hata bulduğunda, bir istisna ortaya çıkarır. Program istisnayı yakalamadığında, tercüman yığın izini yazdırır. Kaynak seviyesinde bir hata ayıklayıcı, yerel ve global değişkenlerin incelenmesine, keyfi ifadelerin değerlendirilmesine, kesme noktalarının ayarlanmasına, kod boyunca bir satırda adım atılmasına vb. İzin verir. Hata ayıklayıcı, Python’un introspektif gücüne işaret ederek Python’da yazılmıştır. Diğer taraftan, genellikle bir programda hata ayıklamanın en hızlı yolu, kaynağa birkaç yazdırma ifadesi eklemektir: hızlı düzenleme testi hata ayıklama döngüsü bu basit yaklaşımı çok etkili kılar.

Python ile Neler Yapılabilir

Python ile bir server uygulaması geliştirebilir, web sitesi yazabilir, database sistemlerine bağlanabilir, matemetiksel işlemler yapabilir, büyük veri analizleri yapabilirsiniz.

Python Download: www.python.org/downloads/

Python Docs: developers.google.com/edu/python/


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.