Arduino Röle Kartı Uygulaması Nasıl Yapılır

Evet arkadaşlar, bu yazımızda Arduino röle kartı uygulaması yapacağız. Daha önce Arduino ile +24VDC bir selenoid valf kontrolü yapmıştık ama shield’ ımızı kendimiz tasarlamıştık. Shield yapmak için temel elektronik bilginize ve bir takım araç gereçler sayesinde elektronik baskı devre yapma tekniğini bilmeniz gerekmektedir. Meşakkatli bir yoldur ama eşsiz tasarımlar çıkarabilirsiniz.

Peki bu konuda eksiğiniz varsa yapamayacak mısınız, Hayır, siz kolayca yapabilin diye neredeyse sizin istekleriniz doğrultusunda piyasa kolayca bulabileceğiniz hazır Arduino Shield veya Uyumlu Kartlar vardır.

16-Kanal Arduino Röle Kartı
16-Kanal Arduino Röle Kartı

Bu yazımızda 1′ den 16 kanala kadar tasarlanmış röle kartlarından 4 kanallı olanının uygulamasını yapacağız. Diğer kartlarıda aynı yöntemle kullanabilirsiniz sadece input pinleri fazladır. Bazı röle kartları ters tetiklemedir. Yani girişlerleri 0 yapınca röle çeker, 1 yapınca röle çekmez. Aldığınız karta göre programda değişiklik yapabilirsiniz.

Arduino ile 4-Kanal Röle Kartı ile +24V Selenoid Valf Kontrolü
Arduino ile 4-Kanal Röle Kartı ile +24V Selenoid Valf Kontrolü

Yukarıdaki devrede gördüğünüz gibi röle kartının VCC beslemesi arduino üzerindeki 5V pininden beslenmiştir. Buraya dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer arduinonuzu sadece USB port üzerinden beslerseniz ve 4 röleyi de aynı anda çektirirseniz çok akım çekeceğinizden USB port akımı desteklemeyebilir ve portunuz zarar görebilir. Benim tavsiyem harci bir güç kaynağı ile beslemeyi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

5VDC 5A SMPS Güç Kaynağı
5VDC 5A SMPS Güç Kaynağı

Gelelim Arduino ile 4-kanal Röle Kartı modülü programı koduna. Yeni başlayanlar için gayet basit olarak sırasıyla belirli araklıklarda rölelerinizi çektiren bir program örneğini paylaşıyorum. Bu kod sayesinde röle kartınızdaki rölelerin sırayla enerjilendirip sağlamlığını kontrol edebilirsiniz.

Eğer aynı işlevi yapan ileri seviye bir kod isterseniz for döngülerini kullanabilirsiniz. Her zaman en kısa ve en esnek kodları kullanmanızı tavsiye ederim. Rahat edersiniz 🙂

Murat kardeşime selamlar, 🙂

Arduino Röle Kartı Uygulaması Nasıl Yapılır” için 3 yorum

 • 5 Şubat 2019 tarihinde, saat 15:14
  Permalink

  merhaba kolay gelsin ben röle kartına arduinodan değilde direk 5vluk bir bataryadan gerilim versem bi sıkıntı yaşarmıyım

  Yanıtla
  • 5 Şubat 2019 tarihinde, saat 19:29
   Permalink

   bir sorun olmaz. sadece +5vdc besleme vereceğiniz kaynağın gnd pinini röle kartının gnd pini ile birleştirin. Eğer harici bir kaynak kullanmak istemiyorsanız röle kartının kendi +5V pini ile de tetikleme yapabilirsiniz. dikkatli olun. kolay gelsin.

   Yanıtla
 • 9 Şubat 2020 tarihinde, saat 14:51
  Permalink

  Selam ben arduino üzerinden 4 adet 24 volt selenoid valf çalıştırmak istiyorum tüm bağlantıları defalarca kontrol ettim herşey TamAm selenoidler bağlı değilken sorun yok röle kartı çalıyor selenoidlere güç verince belli bir süre çalışıyor sonra donup kalıyor sorun ne olabilir

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.